czwartek, 24 grudnia 2015

Pizze - Czerwony Aperitif

Kuchnia włoska
Pizze są ponadczasowe, zazwyczaj kupowane, ale czy chcesz mieć satysfakcję z przyrządzenia w domu malutkich przekąskowych czerwonych pizz? Spróbuj!
  1. Składniki:
    1. Mąka Manitoba*  —  350 g;
    2. Suche drożdże do pizzy  —  7 g;
    3. Oliwa z oliwek  —  1 łyżka;
    4. Ciepła woda  —  200 ml;
    5. Sól - ½ łyżeczki;
    6. Sos pomidorowy  —  350 g;
    7. Ser mozzarella  —  120 g;
  1. Przygotowanie:
    1. Z mąki, drożdży (nie muszą być suszone), oliwy, soli, ciepłej wody z zachowaniem tu podanych proporcji wykonaj ciasto zgodnie z tą procedurą.
    2. Jak ciasto będziesz mieć gotowe to podziel go na małe porcje i rozwałkuj, podsypując mąką, na małe krążki.
    3. Wymieszaj sos pomidorowy z odrobiną soli i oliwy z oliwek.
    4. Mozzarellę zetrzyj na grubej tarce, wrzuć na durszlak i polej wodą.
    5. Na każdym krążku rozwałkowanego ciasta połóż trochę sera, następnie sosu pomidorowego i znowu sera - tak jak na fotografii.
    6. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 220°C przez 15 minut.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. * Rewelacyjna, oryginalna, niezwykle delikatna włoska mąka typu 0 "Manitoba" do wyrobu chleba, focacci, pizzy, brioche, croissantów, panettone. Gotowy z niej wyrób ma niesamowity smak i genialną konsystencję. Możesz oczywiście zastąpić ją inną, równie dobrą, polską pszenną, przesianą mąką. Nazwę i zastosowanie mąki Manitoba podaję raczej informacyjnie i jako ciekawostkę.

    2. Focaccia – potrawa kuchni włoskiej, jest to rodzaj pieczywa, będącego podstawą pizzy. Każdy region Włoch może się pochwalić inną odmianą focaccia, od suchego, z solą, ziołami polanego oliwą ciasta, do pulchnego z suszonymi pomidorami i oliwkami.

    3. Brioche, brioszka − francuskie śniadaniowe ciasto drożdżowe, pieczone w formie bułeczek z charakterystycznym "czopem" na wierzchu. Ciasto zawiera stosunkowo dużą ilość masła i jajek, a minimalną ilość cukru. Występuje w wielu wersjach regionalnych.

    4. Croissant – pieczywo z ciasta francuskiego w kształcie rogalika, tradycyjnie bez nadzienia.
      Istnieje kilka wersji różnych legend dotyczących tych rogalików. Według niektórych przekazów, croissanty wynaleziono na krótko po zakończeniu oblężenia Wiednia w 1683 roku. Podobno to polski szlachcic, szpieg i dyplomata Jerzy Franciszek Kulczycki, właściciel kawiarni "Zur blauben Flasche", namówił właściciela pobliskiej piekarni, Petera Wendela, by zaczął wypiekać bułeczki w kształcie półksiężyca, aby upamiętnić zwycięstwo nad tureckimi wojskami.

    5. Panettone - rodzaj babki pochodzącej z Mediolanu i spożywanej tradycyjnie w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Brak komentarzy: