piątek, 25 grudnia 2015

Pizza Napoletana - oryginalny przepis na ciasto

Kuchnia włoska
Dziś podaję oryginalny przepis na ciasto do pizzy neapolitańskiej.
  1. Składniki:
    1. Mąka*  —  85 dag;
    2. Woda  —  400 ml;
    3. Drożdże*  —  3 dag;
    4. Sól  —  do smaku;
  1. Przygotowanie:
    1. Drożdże rozpuść w przegotowanej, letniej wodzie. Mąkę wyłóż na stolnicę, dodaj drożdże, sól i zagniataj podlewając wodą, aż pojawi się miękkie ciasto. Wszystko musi być zrobione w 10 minut.
    2. Umieść ciasto w stosunkowo dużej misce posypanej mąką i przykryj wilgotną ściereczką, pozostaw na 2 godziny w ciepłym miejscu, a następnie uformuj z ciasta kulki, około 200 g każda.
    3. Poukładaj je na desce posypanej mąką, przykryj suchą ściereczką i pozostaw na co najmniej sześć godzin. Następnie rozklep ciasto rękoma.
Życzę smacznego!
  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. * Zgodnie z zasadami wytwarzania tego gatunku pizzy, mąka musi być typu 0 lub 00 (ewentualnie mieszanką tych dwóch rodzajów), ciasto jest wytwarzane z użyciem neapolitańskich drożdży lub drożdży browarnianych. Aby uzyskać najlepszą jakość, zastosowana mąka powinna być wysoko proteinowa (bardziej nadaje się do tego celu mąka chlebowa niż tortowa).
      Ciasto powinno być wyrabiane ręcznie lub z użyciem wolnoobrotowego miksera. Gdy ciasto wyrośnie, powinno zostać uformowane rękami, bez użycia wałka lub innych przyrządów mechanicznych. Grubość ciasta nie może przekraczać 3 mm.
      Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w temperaturze 485 °C w piecu opalanym drewnem dębowym. Po wypieczeniu powinna być chrupiąca, krucha i aromatyczna.

    2. Pizza napoletana ma status "gwarancji tradycyjnego specjału" we Włoszech. Status ten ogranicza jej podawanie do trzech wariantów:
      1. pizza marinara, która zawiera pomidory, czosnek i oregano oraz oliwę z pierwszego tłoczenia (większość pizzerii w Neapolu dodaje do tego rodzaju również bazylię);
      2. pizza Margherita, zawierająca pomidory, plasterki mozzarelli, bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia;
      3. pizza Margherita extra, która zawiera pomidory, mozzarellę z Campanii (w okrągłych plasterkach), bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia.

    3. W 2009 Pizza Napoletana została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny z certyfikatem TSG. Pizzę o tej nazwie w całej Unii Europejskiej można będzie teraz wyrabiać tylko według ściśle określonej receptury, tzn. ze specjalnej mąki, soli morskiej, sera mozzarella z mleka bawolego, oraz piekąc na kamiennej płycie w piecu opalanym drewnem w temperaturze do około 485°C przez około 90 sekund. (Wikipedia)

    4. Istnieją dwa rodzaje pieców opalanych drewnem:
      1. Forni neri (czarny piec) - ogrzewany spalanym drewnem w tej samej komorze, w której piecze się pizze. Na czas pieczenia pizzy rozsuwa się płonące polana drewna na boki i przy pomocy drewnianej szufli umieszcza się pizzę na gorącej, kamiennej posadzce.
      2. Forni bianchi (biały piec) - ogrzewany jest w oddzielnej komorze spalania, a zatem, komora pieczenia pozostaje wolna od popiołu, czysta "biała". Podczas gdy tradycyjny piec na drewno wykonany jest z cegły, białe piece mogą być wykonane również z cegły, ceramiki lub żeliwa.

Brak komentarzy: