czwartek, 14 stycznia 2016

Blanszowanie

Blanszowanie (podgotowywanie) to rodzaj krótkotrwałej obróbki cieplnej żywności polegający na ogrzaniu jej przez kilkadziesiąt sekund w wysokiej temperaturze a następnie ostudzenie w np zimnej wodzie z lodem. Blanszowanie można wykonać w parze wodnej, przez ogrzewanie mikrofalowe, metodą zanurzania w gorącej wodzie, i zanurzaniu w roztworze wody z solą lub cukrem. Blanszowanie wykonuje się na delikatnych owocach i warzywach dzięki czemu zachowują one swój naturalny kolor, smak i witaminy. Ponad to, blanszowanie pozbawia owoce i warzywa bakterii i drobnoustrojów, usuwa gazy z komórek i przestrzeni miedzykomórkowej co naturalnie (konserwuje) przedłuża trwałość produktów. Blanszowaniem niwelujemy zbyt ostre smaki np. cebuli czy czosnku, usuwamy skórki z pomidora i migdałów. Proces blanszowania stanowi też często wstępny etap przygotowywania potrawy, na przykład z blanszowanie ziemniaków na frytki zmniejsza w nich ilość tłuszczu wchłanianego przy smażeniu i sprawia, że są bardziej chrupkie.
  1. Blanszowanie domowym sposobem w wodzie:
    1. Doprowadź wodę w garnku do wrzenia i zanurz w niej produkt, który ma być zblanszowany. Większość warzyw blanszujemy od 2 do maksymalnie 4 minut.
    2. Wyciągnij produkt z wrzątku i przełóż go do naczynia z bardzo zimną wodą (najlepiej z lodem). Należy go natychmiast schłodzić, aby się od własnego gorąca nie dogotował.
    3. Nie mocz dłużej niż 2÷3 minuty, aby nie stracił swojego smaku. Osusz za pomocą papierowych ręczników.
BLANSZOWANIE
   cebula:pokrój cebulę w kosteczkę, umieść ją we wkładce cedzakowej i zanurz w gotującej się wodzie na ok 1 minutę. Wyciągnij wkładkę i zanuż w lodowatej wodzie.
   brokuły:podziel brokuły na różyczki, przełóż je do wkładki cedzakowej i zanurz w gotującej się wodzie na 1÷2 minuty. Po tym czasie szybko wyciągnij wkładkę z wody i przełóż ją do miski wypełnionej lodowatą wodą na kolejne 1,5 minuty.
   kalafior:podziel kalafior na różyczki, przełóż je do wkładki cedzakowej i zanurz w gotującej się wodzie na 1÷3 minuty. Po tym czasie szybko wyciągnij wkładkę z kalafiorem z wody i przełóż ją do miski wypełnionej lodowatą wodą na kolejne 1,5 minuty.
   kapusta:oczyść kapustę, przekrój na ćwiartki i wykrój głąb. Następnie pokrój kapustę w cienkie paski, przełóż je do wkładki cedzakowej i zanurz w gotującej się wodzie na 2÷3 minuty. Po tym czasie szybko wyciągnij wkładkę z wody i przełóż ją do miski wypełnionej lodowatą wodą na kolejne 1,5 minuty.
   pieczarki:zagotuj na dnie garnka wodę, oczyść grzyby i przy pomocy wkładki cedzakowej potrzymaj je pod przykryciem na parze przez 3 minuty. Wyjmij wkładkę i umieść ją z grzybami na moment w lodowatej wodzie. Wszystkie grzyby zachowują więcej smaku gdy są blanszowane na parze.
Metoda w wodzie: obrane pieczarki wrzuć do wrzątku z dodatkiem łyżeczki soku cytrynowego i gotuj przez 2 minuty (posłuż się wkładką cedzakową) , następnie przełóż całość na moment do lodowatej wody.
   liście sałaty:umieść liście sałaty we wkładce cedzakowej i włóż do wrzątku na około 2 minuty. Następnie wyjmij wkładkę i po odcedzeniu wrzątku przełóż ją do zimnej, wręcz lodowatej wody. Odcedź i osusz.
   szpinak:umieść szpinak we wkładce cedzakowej i włóż do lekko osolonego wrzątku na około 2, góra 3 minuty. Następnie schłódź w lodowatej wodzie.
   bób:blanszujemy 1÷2 minuty.
   brukselka:blanszujemy 2 minuty.
   cukinia:blanszujemy 2 minuty.
   zielony groszek:blanszujemy 2÷3 minuty.
   fasolka szparagowa:blanszujemy 2÷3 minuty.

Brak komentarzy: