- Przygotowanie ciasta:
- Mąkę przesiej, wysyp na stolnicę, lub jakiś czysty i suchy blat. Uformuj z niej kopczyk, w środku zrób dołek, do którego wbij jajka.
- Powoli połącz jajka z mąką a następnie zagniataj do momentu aż ciasto stanie się zwarte, elastyczne i gładkie.
- Po zakończeniu ugniatania uformuj kulę, którą owiń w folię i odstaw na co najmniej pół godziny w temperaturze pokojowej.
- Wykonanie makaronu:
- Po leżakowaniu zdejmij z ciasta folię, podsyp stolnicę lub blat mąką i rozwałkuj ciasto na grubość około 1 mm.
- Rozwałkowane ciasto oprósz mąką z jednej i drugiej strony. Chodzi o rozprowadzenie dłonią cieniutkiej warstwy mąki na całej powierzchni rozwałkowanego ciasta, nadmiar mąki odrzuć.
- Zwiń ciasto w luźny rulon, następnie pokrój na kawałki (najlepiej na skos). Grubość jest zależna od tego do jakiego dania makaron ma być przeznaczony.
- Po pokrojeniu makaronu rozdziel go między palcami i rozłóż na bawełnianej ściereczce jeżeli chcesz go przesuszyć, użyć później. Moja babcia podrzucała palcami makaron i w ten sposób on się rozwijał z krążków, bo po pokrojeniu takie otrzymasz.
- Gotowy makaron wrzuć do gotującego się, osolonego wrzątku i gotuj około 5 minut. Odcedź i przelej zimną wodą.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- W trakcie wyrabiania ciasta, aby nie było zbyt suche, można użyć odrobiny przegotowanej wody o temperaturze pokojowej lub oliwy, co często czyniły gospodynie domowe. Włoski sposób wyklucza dodawania trzecich składników (wody czy oliwy), gdyż po leżakowaniu ciasto i tak nabiera elastyczności.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz