- Przygotowanie sosu ragoût:
- Pokrój drobno schab, wołowinę i szynkę. Marchew cebulę i seler posiekaj w drobna kostkę.
Smaż na maśle cebulę, po jakimś czasie dodaj marchew i seler - smaż wszystko do zeszklenia. Następnie dodaj zmielone mięso i szynkę, duś. Rozpuść w wodzie przecier pomidorowy i dodaj do sosu. Posól, wsyp utartą gałkę muszkatołową i gotuj na małym ogniu do miękkości składników i do odparowania wody (ma mieć konsystencję jak na foto).
- Przygotowanie farszu:
- Namoczone grzyby odciśnij i drobno posiekaj.
- Jarzyny umyj, oczyść i posiekaj.
- Goździk utłucz w moździerzu.
- Mięso z boczkiem zmiel, dodaj jarzyny pokrojone w kosteczkę oraz utłuczony goździk. Smaż mieszając na maśle, na średnim ogniu do zrumienienia.
- Następnie dodaj koncentrat pomidorowy, grzyby, osól, popieprz, zalej śmietanką i duś na małym ogniu przez około 30 minut, mieszając. Po zakończeniu ostudź.
- Przygotowanie cannelloni:
- Cannelloni ugotuj, odcedź i wystudź - ma być Al Dente (nie uszkodź przy odcedzaniu);
- Wystudzone cannelloni napełnij farszem i ułóż w posmarowanej masłem formie.
- Następnie posyp utartym parmezanem i zapiecz przez 10 ÷ 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C. Podawaj prosto z piekarnika z gorącym sosem ragoût.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- Francuskie Ragoût (wymawiamy ragu) odnotowano już w 1642 r. i jest to typ potrawy z mięsa, drobiu, dziczyzny, ryby lub warzyw, pokrajanych na regularnej wielkości kawałki i uduszonych w wywarze rybnym, warzywnym lub mięsnym, niekiedy w zagęszczonym zasmażką sosie, zwykle przyprawionych ziołami lub korzeniami.
- Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje ragoût:
- brązowe, które robi się z mięsa wstępnie zarumienionego z dodatkiem mąki przez smażenie w tłuszczu;
- białe, które otrzymuje się przez gotowanie mięsa w białym sosie na podstawie jasnego wywaru mięsnego lub warzywnego, zagęszczanego śmietaną i zasmażką, i mającym konsystencję beszamelu.
- W szerszym sensie ragoût może się odnosić do wszelkich potraw wykonanych z produktów rozdrobnionych w różnym stopniu i duszonych w sosie, podawanych jako samodzielne danie, dodatek lub rodzaj gęstego sosu, jak np.: francuskie fricasse czy pochodzące z Prowansji ratatouille, włoski sos boloński (ragù alla bolognese), węgierskie leczo (lecsó) i pörkölt oraz inne popularne w Europie Środkowej gulasze, angielski stew, czy polski bigos. [Wikipedia]
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz