- Przygotowanie falafela:
- Namocz ciecierzycę w dużej ilości wody i odstaw na co najmniej pół dnia.
- Ciecierzycę posiekaj, zmiel lub zmiksuj blenderem, to samo z pietruszką, cebulą i czosnkiem. Połącz wszystko, dodaj przyprawy i dokładnie wymieszaj.
- Umieść całość w lodówce przykryte na co najmniej 8 ÷ 10 godzin, ale najlepiej na cały dzień.
- Uformuj z masy kulki (możesz dodać trochę wody aby masa była bardziej plastyczna) a następnie usmaż je w głębokim tłuszczu.
- Przygotowanie humusa:
- Wszystkie składniki umieść w mikserze, lub w misce jeżeli użyjesz blendera. Wszystko zmiksuj na bardzo gładką pastę. Na zwyczajnym, domowym blenderze zajmuje to około 2-3 minut i jest gotowe wówczas, kiedy pasta jest aksamitna i nie ma żadnej grudki.
- Następnie do gęstej pasty dolewaj powoli lodowatą wodę cały czas miksując. To najciekawszy moment całego procesu, gdyż nagle hummus zmienia kolor i nabiera przyjemnej, aksamitnej konsystencji. Ucieraj hummus przez kolejne 2-3 minuty lub do momentu, aż woda idealnie połączy się z pastą i całość zmieni się w gładki krem. Włóż hummus na 1 - 2 h do lodówki, aby się dobrze schłodził i podaj na małych talerzykach do falafel,u.
- Podawaj z chlebem pita i warzywami.
W Izraelu hummus serwowany jest w płytkiej miseczce albo na niedużym talerzyku, rozsmarowany na dnie aż po brzegi i posypany słodką papryką, natką pietruszki, orzeszkami piniowymi albo zatarem (Zatar to arabska mieszanka tymianku, sumaku, kminu, sezamu i soli).
Życzę smacznego! Baltazar.
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- Suszonej kolendry zastosuj 1 łyżeczkę. Najlepsze jednak są świeże, drobno poszatkowane listki kolendry, których wówczas dodaj 2 łyżeczki. powrót
- Tahinikrém możesz zastąpić masłem orzechowym.
- Jak przygotować i jak długo gotować ciecierzycę?
- Przed rozpoczęciem procesu gotowania ciecierzycę dobrze wymocz. Przeciętnie powinna stać zalana wodą od 10 do 12 godzin. Następnie należy ją odcedzić.
- Cieciorkę wrzuć do gotującej się wody i gotuj pod przykryciem, aż nasiona staną się miękkie. W przybliżeniu zajmie to około 1,5 godziny. Wody nie solimy! Aby pozbyć się zanieczyszczeń należy zmienić wodę w trakcie gotowania (jeśli to konieczne nawet dwa razy).
- Ciecierzyca posiada bardzo grubą skórkę i aby ją zmiękczyć możesz podczas gotowania dodać obranego ziemniaka.
Jeśli zamierzasz jeść cieciorkę na surowo, musisz czas moczenia przedłużyć do 24 godzin.
-
Sumak pozyskuje się z owoców (jagód) dziko rosnących krzewów, które rosną na wszystkich obszarach śródziemnomorskich, głównie w południowych Włoszech oraz w części środkowej Bliskiego Wschodu (np. Iran).
Owoce rosną w gęstych gromadach i są rude, małe (ok. 10 mm średnicy), okrągłe i pokryte włoskami.
Do gotowania lub pieczenia, jagody sumaka suszy się a następnie rozdrabnia, powstaje wówczas grubo ziarnisty czerwono bordowy proszek, który można przechowywać długo w szczelnym pojemniku i ciemnym pomieszczeniu.
Owoce można również macerować w gorącej wodzie a otrzymaną kwaskowatą i cierpką ciecz stosować zamiast soku z cytryny.
Czym zastąpić sumak? Można go zastąpić startą skórką z limonki lub cytryny z odrobiną soli. |
|
|
W krajach arabskich, Turcji, na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w kuchni libańskiej jest głównym kwaśnym składnikiem kulinarnym.
Sumak wciera się przed grillowaniem w kebaby, ryby i kurczaki.
Sok pozyskiwany z sumaka jest stosowany w sałatkach i marynatach. W postaci sproszkowanej dodawany jest do gulaszów z kurczaka, warzyw i zapiekanek. Mieszanka jogurtu ze sproszkowanym sumakiem jest często podawane jako sos do kebabu.
Źródła: Wikipedia, wolna encyklopedia.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz