- Przygotowanie:
- Umyj dobrze ziemniaki, umieścić je w garnku, zalej zimną wodą, doprowadzić do wrzenia i gotuj przez 40 ÷ 45 minut. Po ugotowaniu odcedź, ściągnij skórkę i gdy są jeszcze gorące utłucz na miazgę. Dodaj do ziemniaków surowe jajko, połowę tartego sera, garść posiekanej pietruszki, sól i pieprz do smaku – dobrze wymieszaj drewnianą łyżką.
- Podziel ciasto ziemniaczane na trzy części.
Weź porcelanową formę do pieczenia, wysmaruj dno i ścianki masłem a następnie obsyp bułką tartą tak aby przywarła do dna i ścianek. Wyłóż dno formy jedną częścią ciasta ziemniaczanego (rozklep go na płasko), następnie ułóż na nim połowę provolone, kiełbasy i jajka. Następną porcję ciasta rozklep i przykryj ułożone produkty a na niej poukładaj pozostałe: provalone, kiełbasę i jajka, które przykryj trzecią częścią rozklepanego ciasta ziemniaczanego. Wierzch timballo posyp resztą sera i płatkami masła (zmarznięte masło zetrzyj na tarce o grubych oczkach).
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 °C i piec w nim timballo przez ok. 30 min. Timballo ziemniaczane z provolone i kiełbasą podawaj gorące.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- Timballo to włoskie danie składające się z pieczonego makaronu , ryżu lub ziemniaków , zwykle z jednym lub większą liczbą innych składników ser, mięso, ryby, warzywa, owoce etc.
- * Ser provolone jest produkowany we Włoszech w Lombardii. Pochodzi z Kampanii, należy do serów robionych z ciągniętego twarogu. Początkowo Provolone produkowany był z mleka bawolic, a podobne do niego sery Provolo i Provahira ciągle jeszcze we Włoszech się robi z takiego mleka.
Nikt nie wie dokładnie, gdzie i jak powstał ten ser, lecz z pewnością należy do najstarszych serów znanych przez Rzymian. Ser chroniony DOC od 1982 roku.
To tradycyjny, mleczarniany, elastyczny ser twarogowy o jednorodnym miąższu. Cienka, twarda skórka ma kolor złoto-żółty i lekki połysk. Czasami skórka bywa też pokryta woskiem. Dostępny jest w różnych kształtach. Młody ser jest miękki i łagodny. W miarę dojrzewania nabiera ostrzejszego smaku. Często bywa lekko podwędzany. - Są tacy, którzy provolone przyrównują do polskiego oscypka, więc można pokusić się i go nim zastąpić.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz