- Przygotowanie:
- Obrane ziemniaki pokrój w plastry o grubości 1 cm i ugotuj w bulionie ok 10÷15 minut.
- Grzyby oczyść suchą ściereczką (bardziej zabrudzone umyj i osusz), następnie pokrój w plasterki.
- Natkę pietruszki umyj, otrzep z wody, oderwij listki i drobno posiekaj.
- Ugotowane ziemniaki przepuść dwukrotnie przez praskę lub zmiksuj i umieść w garnku.
- Pokrojone grzyby podsmaż na 1÷1½ łyżce mocno rozgrzanego masła, następnie przypraw solą, pieprzem i 1÷2 szczypty cukru.
- Resztę masła podziel na małe kawałki i dobrze schłódź, zamroź.
- Dodaj do ziemniaków śmietanę i mieszając podgrzewaj, ale nie dopuść do wrzenia. W trakcie podgrzewania zmiksuj blenderem dodając zmrożone kawałki masła.
- Na koniec przypraw zupę solą, pieprzem i dodaj grzyby.
- zupę podawaj gorącą!
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
-
* Grzyby shiitake - twardnik japoński, twardziak jadalny. [Wikipedia]
- Twardniki japońskie nadają się do spożycia w stanie świeżym, suszonym, nadają się do marynowania. Grzyby shiitake należy poddawać obróbce cieplnej bardzo krótko, gdyż w przeciwnym razie twardnieją. Grzyby te zmniejszają zawartość cholesterolu w organizmie i przeciwdziałają stwardnieniu tętnic. W Polsce jest rzadko spotykany, ale na świecie cieszy się popularnością ze względu na swój specyficzny smak i właściwości lecznicze. W Japonii jest od kilkuset lat stosowany do leczenia m.in. guzów, przeziębienia, chorób serca, wysokiego ciśnienia, otyłości, problemów seksualnych i problemów powodowanych starzeniem się.
Uprawia się go na martwych kłodach drzewnych.
- W Polsce najczęściej można się spotkać z shiitake suszonymi. Należy odciąć z nich twarde ogonki, a kapelusze moczyć w zimnej wodzie przez około godzinę (niektórzy zalecają, by moczyć je przez całą noc). Następnie trzeba dokładnie wymyć je pod bieżącą wodą i gotować przez 10-15 minut. Nie należy jednak gotować ich za długo, bo stwardnieją.
- Grzyby świeże można kupić na tackach w sklepach ze zdrową żywnością, a także w supermarketach, w dziale z żywnością orientalną.
- Można też kupić zestaw do uprawy tych grzybów w domu, garażu bądź piwnicy - w postaci substratu (podłoża). Domowa uprawa shiitake nie jest trudna, a substrat kosztuje ok. 20-30 zł. Tak wyhodowane można jeść w stanie świeżym, suszyć je i marynować.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz