poniedziałek, 21 listopada 2016

Nalewka z malin i miodu faceliowego

Z przepisów Babci Michaliny
Facelia błękitna (gatunek rośliny z rodziny ogórecznikowatych) uznana została za królową roślin miododajnych. Jej wydajność nektarowa jest bardzo duża a okres wegetacji krótki. Na dobrych glebach pszczelarz może zebrać do 300÷400 kg miodu/ha. Miód produkowany z nektaru kwiatów facelii ma bardzo delikatny i lekko kwaskowaty smak oraz wspaniały, aromatyczny kwiatowy zapach. Posiada on wiele właściwości leczniczych, przez to jest jednym z najbardziej cenionych miodów w Polsce.
Nalewka z malin i miodu z facelii błękitnej, to idealna propozycja na nadchodzące mroźne wieczory. Ta aromatyczna, gęsta i pyszna mikstura nie tylko cię rozgrzeje, ale doda aksamitnej rozkoszy Twemu podniebieniu. Spożywana w kieliszeczku lub dodana do herbaty wyśmienicie smakuje z owocowym ciastem drożdżowym, sernikiem, sernikiem na zimno, lub innym owocowym derem.
  1. Składniki:
    1. Maliny  —  1,5 kg;
    2. Miód z facelii *  —  ok. 35 dag;
    3. Cukier  —  75 dag;
    4. Wódka **  —  0,7 l;
    5. Spirytus  —  0,7 l;

    6. Słój  —  odpowiednio duży;
  1. Przygotowanie:
    1. Maliny delikatnie opłucz i pozostaw do wyschnięcia.
    2. Suche owoce układaj warstwami do słoja przesypując cukrem.
    3. Polej całość miodem, a następnie zalej spirytusem oraz wódką.
    4. Słój zakręć i odstaw na 6 tygodni w ciemne miejsce. Co jakiś czas, raz na dwa dni należy słojem wstrząsnąć, aby wszystko się przemieszało.
    5. Po 6 tygodniach zawartość słoja przefiltruj przez gęstą gazę a uzyskaną nalewkę zlej do czystych butelek. Butelki szczelnie zakręć i ponownie odstaw w ciemne miejsce na okres minimum 2 miesiące.
    6. Kolejnym etapem jest już tylko degustacja.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. * Miód faceliowy możesz zastąpić innym miodem kwiatowym.
    2. ** Jeżeli nie jesteś zwolennikiem zbyt mocnych trunków nie dodawaj wódki. Zamiast niej, dolej, ale w końcowej fazie, przegotowaną, wystudzoną wodę.

Brak komentarzy: