poniedziałek, 21 listopada 2016

Syrop z malin

Z przepisów Babci Michaliny
Malina bogata w cukry (owoc: sacharoza, fruktoza, glukoza) ze względu na szereg witamin (owoc: C, E, B1, B2, B6) i kwasów organicznych (owoc: cytrynowy, jabłkowy, salicylowy) oraz substancje mineralne (owoc: potas, magnez, wapń, żelazo) uważana jest za roślinę leczniczą [1]. Mają działanie napotne i ogólnie wzmacniające ze względu na zawartość witamin. Smaczne oraz pachnące owoce nadają się do spożycia zarówno na surowo, jak i na przetwory: soki, syropy, dżemy, konfitury.
Podobne działanie, lecz jeszcze silniejsze mają liście, które ponadto działają moczopędnie, żółciopędnie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, ściągająco, oraz poprawiają przemianę materii. Napar z suszu owocowego i liści wykorzystuje się w stanach gorączkowych.



  1. Składniki:
    1. Maliny  —  opcjonalnie wg sposobu przygotowania;
    2. Cukier  —  opcjonalnie wg sposobu przygotowania;
  1. Przygotowanie:
    1. Sposób 1, bez gotowania:
      1. Do dużego, wyparzonego słoja wsypuj warstwami maliny przesypując cukrem (na 5 litrowy słój zużywa się ok. 1 kg cukru).
      2. Słoik przykryj gazą i ustaw w nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie okna).
      3. Po ok. tygodniu sok zlej do wcześniej wyparzonych, suchych butelek, zakręć i odstaw w ciemne i chłodne miejsce. Gotowe.
      4. Owoce możesz zalać wódką i odstawić w ciemne miejsce jeszcze na tydzień. Po tygodniu płyn odcedź do butelki/butelek. W ten sposób otrzymasz pyszną wódeczkę "malinówkę".
    1. Sposób 2, z gotowaniem:
      1. Do dużego, wyparzonego słoja wsypuj warstwami maliny przesypując cukrem (na 1 kg malin ok. 80 dag cukru).
      2. Przykryty, lecz nie szczelnie zakręcony słój umieść w garnku z zimną wodą (niech woda sięga do połowy słoika), unieruchom go bawełnianą szmatką, aby nie poruszał się podczas gotowania.
      3. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez ok. 5 min.
      4. Sposób 1: Przelej przez drobne sitko do wcześniej sparzonych i wysuszonych słoiczków. Zakręć je szczelnie i odwróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia.
      5. Sposób 2: Przelej wraz z owocami do wcześniej sparzonych i wysuszonych słoiczków. Zakręć je szczelnie i odwróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia. Moja babcia nie wyrzucała owoców. Pozostawiała je w syropie a następnie łyżeczką układała je na np. budyniu polewając sokiem.
      6. Spasteryzowany syrop będzie gotowy po wystygnięciu.
      7. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Pasteryzacja zapobiega fermentacji i wydłuża okres przydatności do spożycia.
    2. UWAGA! Ze względu na obecność związków purynowych, owoców maliny powinni unikać chorzy na podagrę oraz zapalenie nerek.

Brak komentarzy: