wtorek, 22 listopada 2016

Nalewka z suszonych jagód goji i miodu

Z przepisów Babci Michaliny

Dziś polecam niezwykłą, smaczną i zdrową (oczywiście w nie wielkich dozach) nalewkę z suszonych jagód goji, owoców kolcowoju pospolitego.
Goji, jagody goji, to handlowa nazwa jasnopomarańczowych lub czerwonych owoców kolcowoju chińskiego albo kolcowoju pospolitego - krzewu z rodziny psiankowatych.
Stare, polskie podręczniki botaniczne zaliczały kolcowój do roślin trujących, jednak najnowsze badania biochemiczne wykazały, że zawartość trującej atropiny w dojrzałych owocach jest znikoma [nieprzekraczająca 19 ppb (chodzi o części na miliard), co jest stężeniem dalekim od toksycznego], ponieważ w trakcie dojrzewania substancje szkodliwe znikają. Zaszkodzić więc mogą jedynie liście lub niedojrzałe owoce spożyte w nadmiernej ilości. W/p można jeść dojrzałe świeże lub suszone owoce, dodawać je do herbaty (także liście), pić sok, wino, nalewki, susz dodawać do musli, gotować w zupach, potrawach z ryżem etc.
Jagody goji są źródłem silnych przeciwutleniaczy:
      — wapnia (112,5 mg w 100g suchych owoców);
      — żelaza [8,42 mg w 100g (3 razy więcej niż np. w szpinaku)];
      — fosforu (203 mg w 100g);
      — karotenu (7,38 mg w 100g);
      — luteiny (70,37 mg w 100g);
      — tiaminy (0,15 mg w 100g);
      — ryboflawiny (1,27 mg w 100g);
      — kwasu nikotynowego (4,32 mg w 100g) i askorbinowego (18,40 mg w 100g), czyli mniej więcej tyle, co organiczna cytryna. Nonsensem więc jest, podawana przez niektóre źródła informacja, że owoc goji ma najwięcej witaminy C na Ziemi. W świetle aktualnej wiedzy nadal bezkonkurencyjna pozostaje acerola (wiśnia z Barbados).
Ponadto 100 gramów suchych owoców zawiera:
      — aminokwasy (7,9-12%);
      — tłuszcze (7,14 g);
      — węglowodany (57,82 g);
      — błonniki (7,78 g).
Zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych to NKT: kwas palmitynowy 7,2; kwas stearynowy 3,0; kwas arachidowy 0,68; a z NNKT: kwas oleinowy 19,1; kwas linolowy 68,3; kwas linolenowy 2,8.
     Przepis na nalewkę z jagód goji i miodu     

  1. Składniki:
    1. Słój  —  pięcio litrowy;

    2. Suszone jagody goji  —  aby wypełniły słój do połowy;
    3. Miód  —  opcjonalnie;
    4. Cukier  —  opcjonalnie;
    5. Wódka *  —  0,5 l;
    6. Spirytus  —  0,5 l;
  1. Przygotowanie:
    1. Jagody układaj warstwami do słoja przesypując cukrem.
    2. Polej całość miodem, a następnie zalej spirytusem oraz wódką.
    3. Słój zakręć i odstaw na 6 tygodni w ciemne miejsce. Co jakiś czas, raz na dwa dni należy słojem wstrząsnąć, aby wszystko się przemieszało.
    4. Po 6 tygodniach zawartość słoja przefiltruj przez gęstą gazę a uzyskaną nalewkę zlej do czystych butelek. Butelki szczelnie zakręć i ponownie odstaw w ciemne miejsce na okres minimum 2 miesięcy.
    5. Kolejny etap to degustacja.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. * Jeżeli nie jesteś zwolennikiem zbyt mocnych trunków nie dodawaj wódki. Zamiast niej, dolej, ale w końcowej fazie, przegotowaną, wystudzoną wodę.
    2. Jeżeli chcesz uzyskać miksturę o kwaskowatym posmaku zalecam zastosowanie mniejszej ilości cukru i miodu z facelii, która ma lekko kwaskowaty posmak.
    3. Magdalena Bartosiak: Jagody goji najbogatszym źródłem przeciwutleniaczy.

Brak komentarzy: