piątek, 25 listopada 2016

Nalewka ze śliwek węgierek

Z przepisów Babci Michaliny
100 gramowa porcja śliwek zawiera około 12÷14,6 g węglowodanów.
Ostatnio ogromną popularność zdobyły diety nisko-węglowodanowe i w związku z tym często powstaje błędne przekonanie, że węglowodany są niezdrowe i przyczyniają się do powiększania tkanki tłuszczowej. Otusz węglowodany same w sobie nie są szkodliwe. Problem mogą stanowić tylko węglowodany proste (np. zawarte w białym pieczywie, białym ryżu), które rzeczywiście nie służą zdrowiu i zgrabnej sylwetce.
Śliwki zawierają witaminy A, C, E oraz sporo witamin z grupy B, potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor, antyoksydanty.
Wykazują działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe a zawarta w ich pestkach amigdalina uznawana jest za związek pomocny w walce z rakiem. Badania udowodniły, że zdrowe są nie tylko owoce, ale również kora drzew. Wyciąg z kory śliwy stosowany jest w leczeniu schorzeń prostaty.
W/p zdrowa dieta nie obejdzie się bez śliwek, które wpływają bardzo korzystnie na nasze zdrowie. Śliwki poprawiają apetyt, a także regulują trawienie, zapobiegając zaparciom, a tym samym zmniejszają zagrożenie rakiem jelita grubego. Działają w ten sposób dzięki dużej zawartości pektyn (rodzaj błonnika), które razem z kwasami organicznymi wpływają na przewód pokarmowy i obniżają cholesterol. Zdrowotny wpływ śliwek został wykorzystany również w farmakologii – wyciąg ze śliwek stosowany jest do produkcji leków.
Suszone śliwki zawierają pięciokrotnie więcej witaminy A i siedem razy więcej błonnika niż świeże. Ponadto, mają silne działanie przeczyszczające. Zjadanie kilku suszonych śliwek dziennie lub picie kompotu z suszu reguluje pracę układu pokarmowego. Niestety, suszone śliwki mają również minusy – zawierają aż 360 kalorii w 100 g.
Jak samodzielnie suszyć śliwki zobacz tutaj.
  1. Składniki:
    1. Śliwki węgierki  —  1,5 kg;
    2. Spirytus  —  0,75 l;
    3. Cukier lub tyle samo miodu  —  0,35 ÷ 0,4 kg;
    4. Spirytus  —  0,75 l;
    5. Wódka czysta  —  0,5 l;
  1. Przygotowanie:
    1. Etap I:
      1. Użyj wyparzonego, odpowiedniej wielkości słoja.
      2. Śliwki dobrze umyj i wydryluj. Pozostaw 10 ÷ 20 pestek.
      3. Pozostawione pestki zawiń w gazę i umieść na dnie słoja. Następnie powkładaj połówki śliwek, wszystko zalej spirytusem, słoik zakręć i odstaw w ciemne, suche miejsce na 4 ÷ 6 tygodni.
    1. Etap II:
      1. Po 4 ÷ 6 tygodniach śliwki puszczą sok, który zmiesza się ze spirytusem. Odlej alkohol do innego szczelnie zamykanego naczynia i odstaw do ciemnego chłodnego miejsca.
      2. Następnie usuń ze słoja gazę z pestkami, śliwki przesyp cukrem lub przełóż miodem i szczelnie zakręć.
      3. Odstaw całość na około 2 tygodnie w zacienionym miejscu.
      4. Od czasu do czasu należy wstrząsnąć słojem, aby cały cukier lub miód się rozpuścił.
    1. Etap III:
      1. Po 2 tygodniach powstały syrop zlewamy do innego szczelnie zamykanego naczynia. Śliwki natomiast zalewamy czystą wódką i odstawiamy szczelnie zamknięte na kolejne trzy tygodnie.
      2. Po 3 tygodniach znowu odlewamy cały alkohol.
    1. Etap IV:
      1. Przygotuj kolejny, jak zwykle sterylny słój i połącz w nim spirytus, wódkę oraz syrop. Całość ponownie odstaw do sklarowania.
      2. Po sklarowaniu, jak na dnie osiądzie cały osad a płyn stanie się idealnie przeźroczysty, przelej delikatnie (aby nie wstrząsnąć osadu) alkohol do butelek.
      3. Butelki z nalewką odłóż do ciemnego i chłodnego pomieszczenia na minimum rok, aby trunek dojrzał.
        Według tych samych zasad można przygotować nalewkę z wielu innych owoców.

    1. UWAGA: możesz osad z dna słoja wlać do śliwek, które delikatnie przełóż do kilku mniejszych słoików. Słoiki szczelnie zakręć. Takie śliwki w alkoholu świetnie nadają się jako dodatek do ciast, deserów, mięsa lub innych potraw. Owoce te, można przechowywać przez rok.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Jak suszyć śliwki węgierki samodzielnie w domu:
      1. Najlepiej wybrać te, w których skórka przy szypułce marszczy się. Zanurzamy owoce we wrzątku na minutę, odcedzamy i drylujemy.
      2. Teraz rozkładamy na sitach tak, aby się nie dotykały i suszymy przez 24 godziny w piekarniku nagrzanym do temperatury 60 ÷ 70°C. Śliwki w całości należy suszyć nieco dłużej.
      3. Następnie przez kolejną dobę suszymy je w przewiewnym miejscu.
      4. Przechowujemy w suchym, wolnym od wilgoci miejscu lub w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Brak komentarzy: