środa, 30 listopada 2016

Zakwas na barszcz czerwony

Z przepisów Babci Michaliny
Zakwas buraczany jest napojem życia!
Buraki regulują pracę układu trawiennego, pomagają usuwać toksyny z organizmu, są zasadotwórcze, odkwaszają organizm, stymulują i wzmacniają jelita, wspierają pracę nerek oraz wątroby. Sok ze świeżych buraków silnie oczyszcza i wzmacnia krew.
Są bogate w potas, wapń, magnez, kobalt, żelazo, mangan, witaminy A, C i B1. Ponadto występuje w nich kwas foliowy, który zapobiega wapnieniu naczyń krwionośnych i wzmacnia odporność organizmu.
  1. Składniki:
    1. Odpowiedniej wielkości kamionka lub słój;
    2. Buraki  —  ok. 2,5 ÷ 3 kg;
    3. Czosnek  —  10 ząbków;
    4. Liście laurowe  —  6 szt.;
    5. Ziele angielskie  —  10 szt.;
    6. Koper  —  1 łodyga;
    7. Sól jodowana  —  3 łyżki;
    8. Pieprz  —  kilka ziaren;
    9. Woda źródlana  —  tyle, aby przykryło buraki;
    10. 1 kromka chleba lub 1 łyżka kwasu naturalnego¹;
  1. Przygotowanie:
    1. Obierz buraki i pokrój je na cienkie plastry².
    2. Sparz kamionkę wrzącą wodą, i włóż do niej: pokrojone buraki, obrane (przekrojone na pół) ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie, koper oraz ziarna pieprzu. Zalej wszystko wodą z solą, tak aby zakryła buraki.
    3. Na wierzchu umieść (zawiniętą w gazę) kromkę pieczywa¹. Następnie przykryj kamionkę ściereczką lub gazą i pozostaw w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Po 3 ÷ 4 dniach zakwas powinien być gotowy, wówczas usuń piankę która się wytworzyła na wierzchu zakwasu.
    4. Przetrzymuj zakwas w chłodnym i ciemnym miejscu.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. ¹ Powstawanie zakwasu na żur lub barszcz biały można przyśpieszyć dodając 1 łyżkę soku z kiszonych ogórków nieklarowanych, kapusty kiszonej czy umieszczając w nim piętkę chleba robionego na naturalnym zakwasie chlebowym lub po prostu samego zakwasu (chodzi o zaszczepienie zakwasu kwasem mlekowym). Zakwas wówczas będzie gotowy w ciągu 2 do 4 dni zależnie od temperatury panującej w domu.
    2. ² Jeżeli zamierzasz użyć kiszonych buraków do jakiejś potrawy (np, do surówki) pokrój je na kawałki umożliwiające dalszą ich obróbkę.

Brak komentarzy: