- Przygotowanie:
- Przelej wodę mineralną do innego naczynia. Za pomocą papierowej tuby wsyp do plastikowej butelki (jeżeli posiadasz 5cio litrową kamionkę, zrób to w niej) mąkę. Mąka ma wypełnić ⅓ ÷ ¼ butelki lub kamionki - nie wystrasz się, gdyż po oddzieleniu otrębów w finalnej fazie będzie jej znacznie mniej. Następnie dodaj pokrojone ząbki czosnku (nie obieraj ich ze skórki), liście laurowe, ziele angielskie, koper i zalej to wszystko prawie do pełna wodą (wiadomo, cała się nie zmieści), którą odlałeś do naczynia. Tak wyglądają moje proporcje na żur lub barszcz biały.
Całość dobrze wymieszaj.
- Kamionkę przykryj gazą lub lnianą ściereczką i pozostaw na kilka dni w ciepłym miejscu. Raz dziennie zamieszaj.
- Jak już wspomniałem w nagłówku, chcąc przyśpieszyć fermentację dodaj 1 łyżkę naturalnego kwasu lub piętkę chleba robionego na zakwasie ³.
- Gdy żurek lub barszcz stanie się kwaśny to znak, że jest już gotowy.
- Zamieszaj wówczas dokładnie (tak, aby mąka nie zalegała na dnie butelki) całą zawartością i przepuść przez sitko o takiej grubości aby oddzielić wszystko prócz mąki. Zlej do butelek i szczelnie zakręć.
- Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- ¹ Mąka typu 2000 zawierająca śrutę (tzw. otręby) jest bardziej wartościowa z punktu widzenia dietetycznego, ponieważ jest znacznie bogatsza w błonniki. [Zobacz mąki]
- ² Jeżeli nie lubisz kopru spróbuj zastosować garść suszonego majeranku, który również nada zakwasowi wykwintnego aromatu i smaku.
- ³ Często stosuję czerstwą piętkę chleba żytniego wyrabianego na zakwasie. Owijam ją w gazę i umieszczam w kamionce na 1 dzień. Po tym czasie, przed pierwszym mieszaniem zakwasu, usuwam gazę z jej zawartością z kamionki.
Eyap ten możesz pominąć, ale zakwas musi postać dłużej.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz