poniedziałek, 26 grudnia 2016

100 letnie jaja chińskie

Kuchnia chińska - przetłumaczył z chińskiego Baltazar
Podaję tu przepis na oryginalne i najprawdziwsze 100 letnie chińskie jaja. Przepis ten, to nic innego jak proporcje składu chemicznego „błota”, w którym parzy się jaja przez 100 dni.
Krótka, ale prawdziwa historia 100 letnich jaj: Kiedyś, przed wiekami, jakiś handlarz herbaty czy chłop chiński pozostawił (przez przypadek zresztą) jaja kacze w błotnistej glinie z rozsypaną czarną herbatą, gałązkami drzewa cyprysowego i wapnem z budowy czegoś tam, może domu. Jaja te leżały w tej glinie przysłowiowe 100 dni. W momencie niedostatku żywnościowego postanowił te jaja wydobyć z tej gliny i zjeść. Okazało się, że nie dość, że dobre w smaku, to nie szkodliwe, mało tego, owe jaja nadawały się do spożycia przez długie miesiące. Zaczął wówczas, te jaja wytwarzać na własne potrzeby, być może, że z myślą o możliwym nadejściu dni niedostatku żywnościowego - w owych czasach takowe zdarzały się nader często. Jakiś cesarz z dynastii Ming Cháo przejeżdżając przez tą wieś, smakiem tych jaj się zachwycił, i nakazał swoim kucharzom wytwarzać te jaja na swoim dworze.

Jestem uparty i dociekliwy i po oglądnięciu polskich filmików w necie, oraz po przeczytaniu polskich przepisów na te jaja, postanowiłem przetłumaczyć oryginalny przepis na 100 letnie jaja. Nie znam Chińskiego, więc ślęczałem nad tym zagadnieniem wraz tłumaczem "wujkiem Google" ładnych parę wieczorów. I co się okazało? Ludzie piszący w necie o 100 letnich jajach nie odrobili dokładnie lekcji z tego zagadnienia. Pieprzą bzdury, robią te jaja w wapnie pomieszanym z jakimiś "gów...nymi" składnikami a potem pokazują publicznie, że ohyda. Nie jadłem tych jaj i wiem, że Chińczycy mają specyficzne poczucie smaku, wiem też, że Francuzi zjadają żaby a my świnie, które wszystko „zeżreją” i śpią w chlewach we własnych odchodach. I czemu tu się dziwić?
Chińczycy na wielu swoich stronach i blogach podają skład zaprawy, w której jaja kacze, kurze i przepiórcze są „gotowane” (wapno w trakcie gaszenia wytwarza dużą temperaturę) i oryginalny skład zaprawy do wytwarzania 100 letnich jaj przedstawiam w poniżej.
  1. Składniki na oryginalne 100 letnie jaja:
    1. 800 kaczych jaj o wadze ok. 60 kg;
    2. Woda  —  50 l;
    3. Soda (węglan sodu)  —  3,3 kg;
    4. Wapno  —  14 kg;
    5. Huangdan w proszku [1]  —  15 dag;
    6. Sól  —  2 kg;
    7. Czarna herbata (piórka)  —  1 kg;
    8. Gałęzie drzewa cyprysowego  —  25 dag;
  1. Przygotowanie 100 letnich jaj:
    1. Sól, herbatę i gałęzie cyprysu (niektórzy mylnie podają, że plewy ryżowe, choć zapewne nie znacznie zmienią smak) należy zalać 50 litrami wrzącej wody lub wrzucić te składniki do wrzącej wody.
    2. Następnie, do wystudzonego roztworu dodaje się węglan sodu, wapno i proszek huangdan. W to całe chemiczne bagno umieszcza się kacze jajka i pozostawia szczelnie zamknięte na sto dni.
Życzę smacznego!
  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Ad 1 - Huang Dan utleniony tlenek ołowiu (Pb3O4);
      minia ołowiowa, nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków mieszanych, w którym ołów występuje na II i IV stopniu utlenienia. Minia stosowana jest, między innymi, jako pigment rdzo-ochronny (antykorozyjny) w farbach podkładowych. Zabezpiecza żelazo przed korozją utleniając je powierzchniowo z wytworzeniem cienkiej warstwy tlenków żelaza (pasywacja).
      Huang Dan w proszku w tradycyjnej medycynie chińskiej znany jako Huangdan [Fonetycznie: qiandan] powstały na skutek rafinacji ołowiu, siarki i saletry.
      Proszek Huangdan (proszek jajeczny) w Chinach sprzedawany jest w supermarketach na działach spożywczych specjalnie do produkcji 100 letnich jaj.
      Zgodnie z przepisami Państwa Chińskiego, jeżeli na 1000 gram żywności, zawartość ołowiu nie przekracza 3 mg, produkt ten uważany jest za bezołowiowy i tak się ma w przypadku 100 letnich jaj.

Brak komentarzy: