wtorek, 23 stycznia 2018

Jajko w koszulce

Jajko w koszulce, inaczej zwane poszetowym, po benedyktyńsku lub florencku gotuje się bez skorupki, na ogół w wodnym roztworze z dodatkiem 10% octu. Takie jajko wyróżnia płynne żółtko otoczone chmurką białka o posmaku zastosowanego roztworu.
Czego potrzebujesz, by przygotować jajko w koszulce? Przede wszystkim świeżych jajek klasy A o temperaturze pokojowej. W tym przypadku ŚWIEŻE JAJKO TO PODSTAWA! A świeże jajko składa się z trzech części: skorupki, którą odrzucamy, żółtka, oraz gęstego białka z naciskiem na gęste. Rzuć okiem na wyjęte ze skorupki surowe, bardzo świeże jajko i na starsze jajko, którego białko jest wodniste. Kiedy jajko się starzeje, sztywność gęstego białka maleje i całość robi się wodnista i lejąca. Dzieje się tak za sprawą zmiany odczynu białka na bardziej zasadowy, co destabilizuje wiązania białkowe. W/p wiemy już, że stare jaja nie nadają się do gotowania w koszulkach.
Jajko po florencku gotujemy na trzy sposoby: wlewając bezpośrednio do gorącego roztworu wodnego, wkładając do wrzątku umieszczone uprzednio do woreczka foliowego i stosując foremki do gotowania jajek w koszulkach (foto poniżej), które osobiście polecam.
Sześć sposobów na przyrządzenie jajek w koszulkach:
  1. Jajko gotowane w wodzie z octem:
    1. Jajko wbij do małej miseczki tak, aby żółtko pozostało w całości. W garnku zagotuj wodę. Po zagotowaniu zmniejsz ogień tak, by delikatnie bulgotała. Do wody dodaj 10% ocet [1] (około 2 łyżki, góra do 100 ml na 1 litr wody). Następnie wodę mieszaj w taki sposób, by na środku utworzył się wir. Cały czas mieszając, w środek wiru wlej jajko z miseczki tak, aby nie spadało z dużej wysokości. Po wlaniu jajka przestajesz mieszać i gotujesz 2÷4 minuty. Po tym czasie wyciągnij jajko łyżką cedzakową i osącz na papierowym ręczniku.
  2. Jajko gotowane w wodzie z sokiem z cytryny:
    1. Powtarzasz czynności z punktu 1 lecz zastępujesz ocet sokiem z cytryny.
  3. Jajko gotowane w osolonej wodzie:
    1. Analogicznie do punktu 1, lecz zamiast octu zastosuj roztwór wody z solą (ok. łyżeczki na litr wody).
      W tym wypadku zalecam użycie foremki do gotowania jajek w koszulkach.
  4. Jajko gotowane w winie wytrawnym:
    1. Analogicznie do punktu 1, lecz zamiast wody, octu, soku z cytryny czy soli stosujesz jakieś wino wytrawne białe lub czerwone – jajko przejdzie jego smakiem i aromatem.
  5. Jajko gotowane w woreczku for cooking:
    1. Potrzebujesz do tego 1 l wody, mały woreczek do gotowania i kilka kropli oliwy.
      Zagotuj wodę. Po zagotowaniu zmniejsz płomień tak, aby woda lekko pyrkała. Woreczek wysmaruj od środka oliwą, wbij do niego jajko i zawiąż. Włóż go do wody i gotuj 3÷4 minut. Rozetnij woreczek i wyjmij jajko.
  6. Jajko frytowane:
    1. Zamiast wody, octu itp. do garnka wlewa się olej. Pamiętaj jednak, aby przy tworzeniu wiru zachować ostrożność!
Z czym podawać?
Jajko w koszulce przyprawiamy z solą i pieprzem. Świetnie komponuje się ze świeżym szczypiorkiem czy też chrupiącymi plastrami boczku. Może być również składową sałatek czy uzupełnieniem dań mięsnych lub zup. Jednak najpopularniejszy sposób podania jajka w koszulce to jajka po benedyktyńsku – ugotowane jajko ułożone na grzance wraz z sosem holenderskim.

Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Ad 1 - Octy można zastosować różne, wedle gustu i smaku. Mój znajomy np preferuje octy winne lub po prostu dolewa kwas ogórkowy lub z pod kapusty kiszonej.

Brak komentarzy: