piątek, 26 stycznia 2018

Zupa z pokrzywy

Z przepisów Marii Disslowej
Zastosowane tu składniki zieleniny (pokrzywa, szczaw, szpinak, koperek, nać pietruszki) sprawiają, że zupa ta, to istna bomba witaminowa i odżywcza. Polecam!
Pokrzywa zwyczajna jest użytkowana na wiele sposobów, jako roślina lecznicza i kosmetyczna, jadalna i paszowa. W liściach obecne są znaczne ilości chlorofili (do 1%, przy czym chlorofil a w stosunku do chlorofilu b występuje w proporcji 3:1), dużo jest także β-karotenu, ksantofili (0,12%), protoporfiryn, witaminy C (0,1-0,6%), poza tym garbniki, glikokininy oraz 19% soli mineralnych, w tym szczególnie dużo potasu, wapnia, żelaza. Wyróżniają się też wysoką koncentracją niektórych rzadkich pierwiastków, np. zawierają do 80 ppm tytanu (u innych roślin jest go zwykle ok. 1 ppm). Liście pokrzywy zawierają poza tym witaminę K, B2, kwas krzemowy i pantotenowy oraz ślady olejku eterycznego (antofenu).

Szczaw - niektóre jego gatunki są jadalne i wykorzystywane jako warzywo ( szczaw zwyczajny, ogrodowy, tarczolistny) lub leczniczo (np. szczaw kędzierzawy), inne gatunki są chwastami w uprawach. Pomimo to są osoby, które generalnie szczaw traktują jako chwast, inni zaś ceniąc jego właściwości odżywcze (wysoka zawartość witaminy C i żelaza) i kwaśny smak spożywają go w formie zupy oraz jako dodatek do sosów, które z jego zawartością są doskonałe. Szczaw jest niskokaloryczny – 100 gram produktu to tylko 21 kcal. i zawiera mnóstwo witamin: beta-karoten, kwas foliowy, witamina A, B2, B6, C, E i PP, poza tym można w nim znaleźć takie minerały, jak magnez, wapń, krzem i żelazo. Dzięki swoim właściwościom, m.in. zawartości błonnika, szczaw pobudza trawienie, zwiększa apetyt, chroni serce i wątrobę, a także działa moczopędnie i krwiotwórczo.

Szpinak posiada korzystne dla zdrowia składniki takie jak: witamina C, E, A, K, B, B2, B6, B11, żelazo i kwas foliowy, potas, magnez, fosfor, jod i mangan. Jeśli dbasz o linię, koniecznie włącz szpinak do swojej diety. Jest niskokaloryczny: 100 g to 16 kcal.

Ale uwaga! Szpinak i szczaw zawierają "szczawiany". Szczawiany utrudniają wchłanianie wapnia i mogą prowadzić do kamicy nerkowej. Jednak osoby, które nie mają problemów z niedoborem wapnia czy nerkami, mogą sobie pozwolić od czasu do czasu na potrawę ze szpinaku i szczawiu i cieszyć się ich wybornym smakiem. Warto jednak wtedy zadbać, żeby w diecie znalazło się więcej wapnia (jajka, mleko, śmietana).

Koper: cała roślina (liście i nasiona) zawiera olejek eteryczny, m.in. karwon, felandren, limonen. Roślina zawiera również flawonoidy i kumaryny. Koper jest bardzo zasobny w sole mineralne, wapń, żelazo, fosfor, prowitaminę A, witaminę D, E, K, B1, B2, B6, B12, H, bardzo duże ilości witaminy C. Młode pędy tzw. koperek dodaje się do sałatek, gotowanych ziemniaków, jaj faszerowanych, serów twarogowych, zup gorących i chłodników, masła ziołowego, raków, krabów, ślimaków, i ryb. Typowym wyrobem z koperku jest sos koperkowy używany do gotowanych mięs (cielęciny, wołowiny, baraniny). Koperku używa się też do dekorowania potraw.

Nać pietruszki niezależnie od odmiany jest doskonałą przyprawą, która nie tylko podnosi walory smakowe potrawy, ale także korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jest skarbnicą składników odżywczych. Zawiera między innymi takie minerały jak magnez, żelazo, sód, potas, wapń, miedź, fosfor, fluor, chlor, β-karoten, oraz witaminy: B1, B2, B6 i C, której jest 2 razy więcej niż w cytrynie. Składniki te nie występują tak licznie w korzeniu pietruszki.
  1. Składniki na zupę z pokrzywy:
    1. Pokrzywa (młoda) — 1 garść (około 25 g);
    2. Szczaw — 1 garść (około 25 g);
    3. Szpinak — 1 garść (około 25 g);
    4. Koperek — 1 wiązka;
    5. Nać pietruszki — 1 wiązka;
    6. Cebula — 1 szt.;
    7. Masło — 4 dag;
    8. Rosół — 1 l;
    9. Mąka — 2 dag;
    10. Śmietana — ¼ l;
    11. Kiełbaski [2] — 2 szt.;
    12. Jaja w koszulkach  — opcjonalnie;
  1. Przygotowanie zupy z pokrzywy:
    1. Listki młodej pokrzywy wraz ze szczawiem oraz szpinakiem drobno posiekaj.
    2. Do rondla włóż masło i posiekaną w drobną kostkę cebulę, gdy zmięknie dodaj posiekaną zieleninę koper oraz pietruszkę i duś pod przykryciem podlewając rosołem.
    3. Po ½ godzinie zmiksuj całość blenderem, rozprowadź rosołem, osól i zapraw śmietaną roztrzepaną z mąką. Zagotuj, dodaj pokrojone kiełbaski i natychmiast zestaw z ognia.
    4. Na koniec dodaj ugotowane jaja w koszulkach i podawaj w miseczkach.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Ad 1 – Nie zbieraj starej pokrzywy, gdyż jest twarda, włóknista i zawiera szkodliwe dla nerek cystolity.
    2. Ad 2 – Zastosuj kiełbaski wedle własnego gustu. Mogą to być np. paróweczki cielęce, kiełbaski leszczyńskie lub debreczynki.

Brak komentarzy: