poniedziałek, 29 stycznia 2018

Czernina

Z przepisów Marii Disslowej
Czernina, którą w zależności od regionu nazywamy też czarnina, czornina, czôrnina, czarwina, czarnina kujawska. czarna polewka, czarna zalewajka, szara polewka jest zupą na rosole z zaprawą z krwi zwierzęcej. Stosuje się do niej najczęściej krew z drobiu, ponieważ najłatwiej o nią, ale użyta może być też krew z innych zwierząt, nawet krew z karpia na zupę postną. Głównym składnikiem krwi jest żelazo i białko co sprawia, iż jest to zupa bardzo odżywcza.
Czernina to smaczna zupa, ale ze względu na krew, która jest ważnym składnikiem do jej przygotowania, nie wszystkich ona zachęca do jej spożycia. Są jednak osoby, które to danie uwielbiają, a ja osobiście uważam, że warto próbować nowych smaków nie gardząc potrawami „krwawej kuchni”, z której również jest kaszanka (kiszka, kaszok, śl. Krupniok), a którą każdy Polak jada, a przynajmniej próbował.
  1. Składniki na czerninę:
    1. Rosół — 1 litr;
    2. Krew — 1 szklanka;
    3. Cytryna — ½ szt.;
    4. Ziele angielskie  — 5 szt.;
    5. Jagody jałowca — 5 szt.;
    6. Masło — 4 dag;
    7. Mąka — 2 dag;
    8. Suszone śliwki bez pestek — 10 dag;
    9. Rodzynki — 1 dag czarnych i dużych;
  1. Dodatki do zupy:
    1. Makaron łazankowy lub kluseczki kładzione — opcjonalnie;
    2. Karmel — 1 łyżeczka;
    3. Anyż — opcjonalnie;
  1. Przygotowanie czerniny:
    1. Zbierz krew do naczynia, w którym jest trochę soli i natychmiast rozbij ją trzepaczką, aby utrzymała się w stanie płynnym.
    2. Przygotuj rosół dodając komplet jarzyn, owoce jałowca, ziele angielskie, suszone śliwki i rodzynki – przekrojone i bez ziarenek.
    3. Gotowy rosół przecedź przez sitko. Śliwki i rodzynki umieść z powrotem w wywarze i dokładnie zmiksuj blenderem.
    4. Odlej trochę rosołu do ostudzenia a pozostały w garnku zapraw zaprażką z masła i mąki.
    5. Pozostawiony i ostudzony wywar dodaj do krwi, dobrze wymieszaj i wlej do zupy przez sitko z drobniutkimi oczkami. Przecieraj krwawą konsystencję, tak, aby cała krew przeszła przez sitko.
    6. Zagotuj zupę, dodaj karmel, trochę anyżu i sok z cytryny.

    7. Czarninę podawaj z kluskami kładzionymi, domowym makaronem, pyzami lub z gotowanymi ziemniakami.
Życzę smacznego!
  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
      1. Anyż
        1. Nasiona szybko tracą smak, więc zaleca się kupować je w całość i chronić przed światłem, trzymając w szczelnym pojemniku.
        2. Nie należy mylić anyżu z anyżem gwieździstym, który jest powszechnie używany w kuchni chińskiej. Anyż natomiast jest głównie stosowany jako przyprawa do ciast i słodyczy, a także do pieczywa żytniego. Dodawany jest także do ryb, drobiu, zup i dań warzywnych. Wiele napojów alkoholowych i syropów jest aromatyzowanych anyżem.

Brak komentarzy: