wtorek, 30 stycznia 2018

Karmel

Karmel przygotowuje się zwykle z cukru zmieszanego z niewielką ilością wody, jednak w zależności od tego, do jakich celów ma być użyty, proporcje obydwu składników będą się różnić. Należy gotować je w garnku o sporej średnicy i grubym dnie. Najlepiej na średnim ogniu - ani za dużym (łatwo o przypalenie), ani zbyt małym (długi czas przygotowania). W trakcie gotowania nie mieszamy karmelu, aby nie powstały grudki. Gdy karmel nam zgęstnieje i nabierze odpowiedniego koloru, zdejmujemy z nim garnek z ognia i wstawiamy do większego naczynia wypełnionego zimną wodą, aby powstrzymać proces dalszej karmelizacji.
Karmel lekko złocisty jest wyśmienity do obtaczania orzechów lub dekorowania ciast lub deserów.
Ciemniejszy karmel można wykorzystać do aromatyzowania potraw lub napojów, do przygotowania przepalanki lub karmelowej wódki.

Jeśli, po otrzymaniu odpowiedniego koloru, nie zdejmiemy karmelu z ognia i dodamy do niego śmietanę kremówkę, otrzymamy pyszny karmelowy sos, którym możemy polać np. lody, naleśniki, gofry, kluski lub pierogi z serem.

Poniżej przedstawiam kilka szybkich i prostych sposobów na przygotowanie tego smakołyku.
  1. Przygotowanie karmelu śmietankowego:
    1. Przygotuj sobie 120 gram cukru, 185 ml 30% śmietanki kremówki i ½ łyżeczki soli, którą możesz pominąć.
    2. Wsyp cały cukier na suchą patelnie i potrząsaj nią tak, aby pokrył jej dno w miarę równą warstwą.
    3. Gdy cały cukier będzie już płynny dodaj ok. 40 ml kremówki i dokładnie mieszaj. Gdy pierwsza partia śmietanki połączy się z karmelem dodaj resztę i gotuj jeszcze przez około 1÷2 minuty.
    4. Zdejmij patelnię z ognia, dodaj sól, wymieszaj i pozostaw do ostygnięcia. Po zdjęciu patelni karmel będzie dość rzadki, ale po wystygnięciu mocno zgęstnieje.
  1. Przygotowanie karmelu klasycznego:
    1. Przygotuj sobie 240 ÷ 360 gram cukru i ok. 8 łyżek wody.
    2. Wsyp cukier na suchą patelnię i potrząsaj nią tak, aby pokrył jej dno w miarę równą warstwą. Dodaj wodę.
    3. Postaw patelnię na średnim ogniu i poczekaj aż cukier zacznie karmelizować (trwa to ok. 2-3 minuty). Karmelizującego się cukru nie mieszaj! Pozwól mu się całkowicie stopić i uzyskać ciemny, bursztynowy kolor.
    4. Dopiero gdy płyn uzyska złoty kolor, należy - trzymając patelnie poziomo - lekko nią zamieszać wprawiając płyn w ruch kołowy, tak by brąz karmelu się wyrównał (nie używaj do tego łyżki, tylko samej patelni).
    5. Karmel pozostawiony na patelni może zastygnąć na landrynkę. Dodaj wówczas 1÷2 łyżki wody i podgrzej jeszcze raz.
  1. Klasyczny karmel z dodatkami:
    1. Karmel z masłem:
      1. dodatek masła pozwala uzyskać gładką, kremową konsystencję karmelu. Przygotowując go, najpierw rozpuszczasz w garnuszku masło, a dopiero potem dodajesz do niego cukier rozsypując równomiernie na dno naczynia.
    2. Karmel z kakao lub kawą:
      1. kakao lub kawę dodajesz do gotowego karmelu, lub jeszcze przed stopieniem się cukru. Twój karmel uzyska charakterystyczny smak i ciemniejszą barwę.
    3. Karmel z sokiem owocowym:
      1. gotowy jasny karmel można wymieszać z odrobiną soku pomarańczowego, malinowego, cytrynowego, mango etc.
    4. Karmel z mlekiem:
      1. Wykonaj go tak jak karmel śmietankowy. Karmel z dodatkiem mleka jest jaśniejszy, bardziej kremowy.
    5. Karmel można doprawiać na różne sposoby:
      1. przed topieniem cukru należy wymieszać go na przykład z wanilią, cynamonem, imbirem, goździkami etc.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Uwaga! Gorący karmel potrafi paskudnie poparzyć, więc nie wkładaj do niego palców. Nie próbuj go nawet łyżeczką, gdy jest gorący. Uważaj przy potrząsaniu patelnią – oparzenie naprawdę zaboli.

Brak komentarzy: