- Kluski francuskie
Proporcje składników: 3 dag mąki; 2 dag masła; 1 jajko; szczypta posiekanej pietruszki.
- Utrzyj masło, dodaj żółtko i dalej ucieraj – żółtko ma stać się białe, pod koniec domieszaj pietruszkę i sól.
- Białko ubij na sztywną pianę i wymieszaj ją powoli z całością dosypując mąkę.
- Kładź łyżką podłużne, cienkie kluseczki na przecedzony i gotujący się rosół, mocząc za każdym razem łyżkę w zupie, aby ciasto na niej nie zostawało.
- Przykryj pokrywką i gotuj 5 minut. Podawaj zaraz po ugotowaniu, póki kluski są pełne i pulchne.
- Kluski lub knedle z wątróbki
Proporcje składników: 6 dag wątróbki; 2 dag masła; ½ cebuli; 3 dag bułki tartej; szczypta roztartego majeranku; 1 jajko.
- Pokrojoną drobno cebulę uduś w maśle - ostudź.
- Wątróbkę pokrój na małe kawałki dodaj do cebuli i przetrzyj przez sito (możesz po prostu zmiksować blenderem.
- Oddzielnie, utrzyj dobrze żółtko, dodaj zmiksowaną wątróbkę, roztarty majeranek, posól do smaku i zmieszaj z bułką oraz ubitą na sztywno pianą z białka jajka.
- Połóż za pomocą łyżki, jedną kluskę na wrzątek, gdy nie rozpłynie się, kładź kluski dalej, a jak się rozpłynie dodaj jeszcze bułki lub obsyp trochę mąką.
- Knedle robisz tym samym sposobem, ale dodajesz więcej bułki, aby masa była bardziej zwarta. Porób wówczas kulki wielkości orzecha i ugotuj na wrzątku.
- Podawaj z rosołem, zupą lub jako dodatek do mięsa w sosie.
- Knel z cielęciny lub drobiu
Proporcje składników: ¼ kg górki cielęcej; 250 ml śmietany 30%; sól do smaku.
Knelem zwie się najdelikatniejszy farsz mięsny z drobiu lub cielęciny, wymieszany z kremową bitą śmietaną. Z tak przyprawionego farszu robi się kluseczki do wykwintnych zup, albo paszteciki z foremek i nadziewania do przednich potraw. Cielęciny na knel używa się miękkiej i białej, najlepiej, gdy jest z górki, t. j. kotletowej, z drobiu mięso użyć tylko od piersi.
- Mięso drobno pokrój, utłuc w moździerzu i przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa z sitem pasztetowym – zmieszać z solą i wstaw do lodówki – musi się dobrze zmrozić.
- Jak mięso się zmrozi osobno ubij dokładnie śmietankę. (Moim skromnym zdaniem, najlepiej do ubijania nadaje się śmietana 30% z Mlekowity i Gostynia. )
- Kopystką ugniataj mięso dodając stopniowo śmietankę, aż utworzą zwartą delikatną masę.
- Uzyskaną masą możesz nadziewać paszteciki, zapiec w foremkach, ugotować w formie kluseczek we wrzątku, gorącej zupie...
- Knedelki ziemniaczane
Proporcje składników: 2 dag gotowanych ziemniaków; 3 dag masła; 1 cebula; 2 jajka; 1 łyżka tartej bułki; 3 dag mąki; szczypta posiekanej zielonej pietruszki, sól i pieprz do smaku.
- Uduś na maśle drobno posiekaną cebulę i ostudź, ziemniaki przepuść przez praskę.
- Do roztartych na masę ziemniaków dodaj uduszoną z masłem cebulę, posiekaną pietruszkę, bułkę tartą, mąkę, sól i pieprz; dodaj roztrzepane jajka i dokładnie wszystko wymieszaj.
- Przygotuj sobie stolnicę podsypaną mąką, na której będziesz układać knedle.
- Z otrzymanego ciasta wyrabiaj małe knedle.
- Zagotuj osoloną wodę i wrzuć do niej knedle. Gotujesz 2 ÷ 3 minuty po ich wypłynięciu. Możesz zrobić to bezpośrednio w zupie.
- Knedelki z łoju
Proporcje składników: 6 dag łoju wołowego*, 2 ÷ 3 łyżki bułki tartej, kopiata łyżeczka posiekanej pietruszki, szczypta majeranku, 1 jajko, 1 łyżka rosołu lub zupy.
*Najlepiej, żeby był to łój z nerkówki, od bydlęcia karmionego trawą – wtedy w łoju znajduje się najwięcej witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).
- Z łoju ściągnij „papierową” błonkę, zmiel na maszynce dwa razy, dodaj wszystkie składniki i bardzo dokładnie wymieszaj.
- Wyrób małe knedle, wytarzaj je w mące i gotuj w osolonej wodzie lub bezpośrednio w zupie przez 15 minut.
- Wybornie smakują w kapuśniaku lub z flaczkami, ale podawać je można również do rosołu i zup.
- Knedelki z ryżu i mięsa
Proporcje składników: 6 dag ryżu; 12 dag surowego, tłustego mięsa; ½ cebuli; 2 dag masła; zielona pietruszka; ½ łyżki mąki; sól i pieprz do smaku.
- Ugotuj ryż, mięso posiekaj i przesmaż posiekaną cebulę na maśle.
- Umieść wszystkie składniki w misce, dopraw do smaku i dokładnie zagnieć.
- Uformuj równe knedle wielkości orzecha włoskiego (mogą być mniejsze), wyturlaj w mące i ugotuj na kapuśniaku, barszczu, rosole...
- Kremik żółtkowy
Proporcje składników: 4 żółtka, 4 łyżki śmietanki, 1 dag masła, szczypta soli.
- Za pomocą widelca rozbij dokładnie żółtka ze śmietanką dodając szczyptę soli.
- Weź 4, odpowiedniej wielkości, foremki i wysmaruj je w środku masłem, ponalewaj do nich (niezbyt pełno) otrzymany „kogel-mogel”, następnie powstawiaj foremki do rondelka z niewielką ilością wody i włóż do niezbyt gorącego piekarnika (ok. 120 °C).
- Gdy żółtka stężeją, wystudź, wyjmij z foremek i podawaj w zupie w całości.
- Zamiast foremek, możesz zastosować jedno płaskie naczynie, a po ostudzeniu kremik pokroić na równe części.
- Kremik zwyczajny
Proporcje składników: 4 jajka, 4 łyżki mleka, 1 dag masła, szczypta soli.
- Rozkłóć, jaka z mlekiem i solą; wlej do małego rondelka wysmarowanego masłem; wstaw do większego rondla z niewielką ilością gorącej wody na dnie; wstaw to wszystko do niezbyt gorącego piekarnika, niech kremik powoli się zaciągnie (ugotuje). Przy zbyt gorącym piekarniku kremik pokryje się pęcherzami i będzie nieładnie wyglądać.
- Gotowy i ostudzony pokrój w równe kwadraty i podawaj np. w zupie.
- Kremik zielony
- Robisz wszystko jak przy kremiku zwyczajnym, ale dodajesz garść posiekanego szpinaku, który należy wcześniej przygotować tak: z posiekanego szpinaku wyciskasz sok a szpinak zagotowujesz na małej patelence. Odcedzasz od wody i mieszasz z rozkłóconymi jajkami, mlekiem i solą.
- Masę umieszczasz w niewielkim rondelku wysmarowanym masłem i dalej jak w punkcie 7.
- Kremik jarzynowy
Proporcje składników: 1 kopiata łyżka przygotowanych jarzyn, 2 jajka, 2 łyżki mleka, 1 łyżeczka masła, szczypta soli.
- Ugotuj jarzyny (np. marchewka, szpinak, seler, cebula itd. – skład zaprawy jarzynowej jest dowolny) w proporcjach zależnych od twojego smaku a następnie zmiksuj je blenderem.
- Rozkłóć, jaka z mlekiem, solą i zmieszaj z jarzynami; masę umieść w rondelku wysmarowanym masłem; wstaw do większego rondla z niewielką ilością gorącej wody na dnie; wstaw to wszystko do niezbyt gorącego piekarnika, niech kremik powoli się zaciągnie (ugotuje). Można to zrobić pod przykryciem na małym gazie.
- Gotowy i ostudzony kremik pokrój w równe kwadraty i podawaj np. w zupie.
Życzę smacznego!
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz