piątek, 2 marca 2018

Ciasto drożdżowe na pierożki

Z przepisów Marii Disslowej
  1. Proporcje składników:
    1. Mąka — ½ kg;
    2. Jajko — 2 szt.;
    3. Masło — 3 dag;
    4. Mleko — ok. 250 ml [1];
    5. Cukier — 1 dag;
    6. Drożdże — 2 dag;
    7. Sól — 1 łyżeczka;
Brak foto potrawy!
  1. Przygotowanie:
    1. Wymieszaj dokładnie, w małym garnuszku, drożdże z 1÷3 łyżek letniego (niegorącego) mleka, ½ łyżką mąki i ½ łyżką cukru; przykryj gazą i odstaw w ciepłe miejsce, aby drożdże urosły.
    2. W miedzy czasie, na blacie (stolnicy), z przesianej mąki, usyp kopiec kreta z głębszym dołkiem w środku i gdy drożdże podniosą się (urosną) umieść je w dołku (wybierz je łyżeczką w całości), wbij 1 jajko, dodaj sól, resztę cukru i zarabiaj powoli dolewając mleko o temperaturze pokojowej.
      W początkowej fazie mieszaj wszystko powoli w środku kopca, czyli łącz z mąką zawartość dołka i dolewanym mlekiem (rób to nożem) zataczając coraz szersze kręgi, po czym, zacznij zagniatać ciasto dłonią szybko i energicznie, aby od dłoni się ogrzewało.
    3. Po 10÷15 minutach, gdy ciasto stanie się gładkie, lśniące i będą występować na nim pęcherze powietrza dodaj roztopione masło (pozostaw trochę do obtoczenia ciasta). Ugniataj jeszcze kilka minut, aż ciasto zrówna się z masłem. Gotowe ciasto uformuj w kulę, obtocz je dłońmi wysmarowanymi pozostawionym masłem [2], nakryj ściereczką i pozostaw na 1 godzinę.
    4. Po godzinie, gdy ciasto stanie się pulchne i elastyczne zrób pierogi, czy coś tam, co chcesz; ułóż na blasze i znowu pozostaw do wyrośnięcia (wyrośnięte ciasto poznasz po lekkości i objętości, która znacznie się powiększy).
      Gdy pierogi, czy coś tam, wyrosną, posmaruj je za pomocą piórka roztrzepanym jajkiem i umieść blachę w dobrze rozgrzanym piekarniku. Koniec.
Życzę smacznego!
  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. ad 1. W składnikach podana ilość mleka jest szacunkowa, gdyż zależy ona od suchości mąki oraz wielkości i świeżości jajka. Jajko świeże ma gęstą konsystencję w przeciwieństwie do jajek leżakowanych, chłodniczych, których zawartość jest wodnista. W związku z czym dolewaj mleko z wyczuciem, aby nie było go za dużo.
    2. ad 2. Ciasto obtacza się tłuszczem po to, aby podczas leżakowania nie utworzyła się z wierzchu skorupa.


Źródło: M. Disslowa, Praktyczny Podręcznik Kucharstwa, Poznań 1931.

Brak komentarzy: