wtorek, 3 kwietnia 2018

Cietrzew lub głuszec po staropolsku

Z przepisów Babci Michaliny
  1. Proporcje składników:
    1. cietrzew lub głuszec (młody);
    2. słonina — 15÷20 dag;
    3. białe wytrawne wino — 150 ml;
    4. ocet — 60÷80 ml;
    5. cebula — 10 dag;
    6. śmietana — 150 ml;
    7. pieczarki — 15 dag;
    8. orzechy włoskie, nasiona — 10 dag;
    9. żółtka — 2 szt.;
    10. szynka wędzona — 15÷20 dag;
    11. natka pietruszki — 2 dag;
    12. masło do smażenia — 2 dag;
    13. tłuszcz do pieczenia [1] — 7÷10 dag;
    14. ziele angielskie — 3÷5 ziarenek;
    15. liść laurowy — 1 duży;
    16. sól — opcjonalnie do smaku;
    17. pieprz — opcjonalnie do smaku;
    18. miód np. lipowy — 1 łyżeczka;
    19. goździki — 2÷4 szt.;
    20. jałowiec — 5 jagód;
    21. warunkowo: 3÷5 pręcików szafranu; 1 łyżka wina wytrawnego;
głuszec
cietrzew
  1. Przygotowanie ptaków:
    1. Ponieważ cietrzewie i głuszce, tkankę mięsną mają dość twardą, w pierwszej kolejności należy je poddać procesowi dojrzewania. W tym celu, ptaki po zabiciu, należy powiesić na kilka dni w przewiewnym i chłodnym miejscu - np. w zimie na balkonie.
      Po okresie dojrzewania, ptaki trzeba oskubać, opalić, wypatroszyć, umyć, odciąć głowę z szyją oraz skrzydła.
      Uwaga! Stare kuraki, włóż do wrzącej bejcy i pozostaw w chłodnym miejscu, w tejże marynacie, na około 3 dni. Marynatę tą, najlepiej przygotować z wina, wody, octu, obranej i pokrojonej cebuli oraz przypraw: liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec, goździki, szafran etc.
  2. Przygotowanie potrawy:
    1. Orzechy sparz we wrzącej wodzie, obierz ze skórki i zetrzyj na tarce lub utłucz w moździerzu; odłóż na bok, niech czekają na swoją kolej.
    2. Pieczarki oczyść, opłucz i drobno pokrój; dodaj ziele angielskie, liść laurowy i usmaż na maśle. Po usmażeniu wydobądź ziele angielskie i liścia laurowego, które umieścisz później w np. gęsiarce przeznaczonej do pieczenia kuraka. Ostudzone pieczarki połącz z orzechami, rozbitymi żółtkami, zmieloną szynką oraz posiekaną natką pietruszki; dopraw do smaku solą oraz pieprzem i wszystko dokładnie wymieszaj.
    3. Otrzymanym farszem wypełnij wnętrze tuszki; następnie zwiąż nogi i obłóż całość cienkimi plasterkami słoniny, które owiń nicią.
    4. Umieść tuszkę w gęsiarce, dodaj miód, jałowiec, goździki oraz (gdy zdecydowałeś się zastosować) szafran w winie [2], polej dokładnie ptaka roztopionym masłem klarowanym i piec w temperaturze 180°C. Po ok. 5÷10 minutach wlej do gęsiarki szklankę wody.
    5. Często tuszkę polewaj utworzonym sosem.
    6. Upieczonego ptaka podziel na porcje tak, aby w każdej porcji było po kawałku piersi, nóżki a także nadzienia; ułóż na półmisku, polej doprawionym sosem; przed podaniem zagrzej w piekarniku.
    Podawaj z ziemniakami i surówkami.
Życzę smacznego! Baltazar.   

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. ad 1. Wykwintne wymaga najlepszego, więc nie stosuj byle jakich tłuszczów. Do pieczenia tego typu mięs najlepsze jest masło klarowane.
    2. ad 2.Możesz dodać i jałowiec i szafran, jednak trzymaj się przepisu, bo przy zbyt dużej ilości szafranu zabarwisz potrawę na żółto i zamiast aromatu uzyskasz posmak goryczy. Przygotuj szafran zgodnie z 1 punkttem tego przepisu i dodaj wraz z winem do gęsiarki.

Brak komentarzy: