czwartek, 29 sierpnia 2019

Puree z dyni

Z przepisów Babci Michaliny
Dynia to niekwestionowana królowa jesieni i dopóki trwa sezon na dynię, należy wykorzystywać ją w swojej kuchni jak najwięcej...

Przetwory to wspaniały, wręcz cudowny wynalazek kulinarny, dzięki któremu smak świeżych warzyw i owoców zostaje zatrzymany na dłużej w słoikach, bez użycia zbędnych konserwantów. Puree, mus lub przecier z dyni, to wyśmienity przetwór na zimę, który można mrozić lub wekować w słoikach.
Aby przygotować puree, mus czy przecier z dyni potrzebna będzie oczywiście dynia. Ale jaka będzie najlepsza? Na straganach piętrzą się dynie różnych rozmiarów, kolorów i kształtów. Różnią się nie tylko wyglądem, ale i smakiem. Przy tylu odmianach dyni można naprawdę dostać oczopląsu. Która do czego? W rozpoznaniu odmian dyni pomoże Ci poniższa wizualizacja rodzajów dyni jadalnej i ich zastosowania w kuchni:

Dynia zwyczajna to bardzo popularna odmiana dyni zazwyczaj okrągłego kształtu i soczyście pomarańczowej barwie. Należy jednak pamiętać, że może być również podłużna i osiągać naprawdę spore rozmiary. Odmiany dyni zwyczajnej to m.in.: kabaczek, patison i dynia makaronowa.
Dynia zwyczajna idealnie nadaje się na przetwory oraz na zupę i sosy, które należy doprawiać aromatycznymi przyprawami.
Nie jest odpowiednia do dyniowych deserów, gdyż jest najmniej słodka ze wszystkich odmian.


Dynia makaronowa (pochodzenie Japonia) swoją nazwę zawdzięcza miąższowi, który po ugotowaniu rozpada się na włókna, przypominające makaron. Jest to mała dynia, zazwyczaj o podłużnym kształcie. Jej skórka może przybierać różny kolor, od jasnozielonego, przez żółty, do pomarańczowego. Wyróżnia się delikatnym smakiem, a konsystencja miąższu sprawia, że najlepiej wykorzystywać ją do warzywnych makaronów, placków dyniowych, sosów i marynat octowych. Dynia makaronowa nie nadaje się do zup i deserów, ponieważ jej struktura może być w nich nieco problematyczna.
Dynia makaronowa jest odmianą dyni zwyczajnej.




Hokkaido, to zgrabna japońska dynia, która jest niewielkich rozmiarów. Skórka jej jest intensywnie pomarańczowa a miąższ złocisty i zwarty. To bardzo popularna dynia jadalna, która swoją sławę zawdzięcza między innymi bardzo cienkiej skórce, którą nie trzeba obierać, wystarczy porządnie ją wyszorować za pomocą szczoteczki.
Potrawy z dyni Hokkaido mogą być przygotowywane na słodko i na słono, mogą byś zapiekane i gotowane np. na parze.
Wobec powyższego z dyni Hokkaido można przyrządzić kremową zupę, zapiekankę, puree, warzywa na parze oraz ciasta, serniki i desery.




Dynia piżmowa wygląda jak ogromna gruszka o jasnożółtej skórce. Jej miąższ jest jasnopomarańczowy, zwarty z małą ilością pestek. Jest raczej mała lub średniej wielkości. Jej skórka jest bardzo cienka, dlatego nie sprawia trudności z obieraniem - ja to robię obieraczką do warzyw. Jej słodkawy smak sprawia, że dynia piżmowa jest bardzo uniwersalna i pasuje zarówno do dań na słodko, jak i na słono. Można ją zapiekać, dodawać do ciast i miksować na zupy oraz koktajle. W takim razie co zrobić z dyni piżmowej?
    Przyrządzamy z niej między innymi:
    1. Zupy
    2. Gulasze
    3. Zapiekanki
    4. Frytki
    5. Puree
    6. Przetwory, np. dżem
    7. Chleb i bułeczki
    8. Ciasta, babeczki i ciastka
    9. Dyniowe desery




Dynia masłowa jest odmianą dyni piżmowej.
Dynia ta jest mała i ma bardzo ciekawy kształt – trochę kuli, trochę sześcianu. Pod wpływem ciepła robi się bardziej pomarańczowa a jej intensywnie pomarańczowy, słodkawy i kremowy miąższ sprawia, że dynia ta jest doskonała na dyniową zupę-krem.


    Przygotowanie puree z dyni:
      Puree z dyni przygotowujemy na kilka sposobów. Można dynię piec w całości, w kawałkach lub po prostu ugotować, przy czym polecam gotowanie na parze.
      Pieczemy dynie w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C a czas pieczenia zależny jest od rodzaju dyni i czy pieczona jest w całości czy w kawałkach.

    1. Po upieczeniu dyni w całości zdejmujemy skórkę, oddzielamy gniazda nasienne od miąższu, który kroimy na kawałki.
    2. Jeśli dynię chcesz wydrylować przed upieczeniem, to lepiej ją od razu pokroić na kawałki, więc pokrój dynię razem ze skórką na plastry i poukładaj na blasze, następnie piec ją w piekarniku przez około 35÷40 minut - czas pieczenia zależny jest od rodzaju dyni.
    3. Można dynię ugotować i jak już napisałem polecam parowar. Do gotowania dynia nie powinna mieć skórki. Po ugotowaniu konieczne jest dokładne odsączenie dyni na sitku.
    Niezależnie czy dynia została upieczona czy ugotowana należy miąższ oddzielony od skórki umieścić w malakserze lub blenderze i zmielić na papkę, następnie umieścić go w słoikach i spasteryzować, pamiętając, że w przypadku przetworów bez soli, octu i cukru czas pasteryzacji powinien być wydłużony.

    Tak przygotowane puree można zamrozić bez pasteryzacji i wykorzystać np. do robienia chlebka, ciast czy kopytek.
Życzę smacznego! Baltazar.   

    Porady, informacje lub wariacje kulinarne:

    Dynia to niekwestionowana królowa jesieni i dopóki trwa sezon na dynię, należy wykorzystywać ją w swojej kuchni jak najwięcej.

    To jednoroczne warzywo naładowane jest witaminami. Dynie, szczególnie o intensywnie pomarańczowym miąższu posiadają ich stosunkowo dużo: A, B1, B2, C, E, PP, ponadto zawierają w sobie składniki mineralne, zwłaszcza żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas oraz mnóstwo beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A.

    Dynia bogata jest w białko, które jednak nie tuczy! Należy do niskokalorycznych, gdyż przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu organizm pozbywa się nagromadzonych tłuszczów.

    Pestki dyni są źródłem organicznego, łatwo przyswajalnego, cynku (130÷202 mg na kg pestek). Należy pamiętać, że niedobór cynku powoduje mnóstwo dolegliwości związanych m.in. z prostatą. Cynk jest potrzebny włosom i paznokciom, a u płci męskiej, od urodzenia do starości, wpływa przede wszystkim na czynności jąder. Mężczyźni potrzebują cynku czterokrotnie bardziej niż kobiety.
    Pestki dyni składają się w 30÷40% z oleju zawierającego bardzo dużo fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych, które hamują odkładanie się w tkankach złogów cholesterolu i obniżających poziom tzw. "złego cholesterolu (LDL)", a co za tym idzie, zapobiegają miażdżycy. Ponadto znajdują się w nich lekkostrawne białka, mikroelementy, selen, magnez, cynk, miedź i mangan.

    Olej z pestek dyni tłoczony na zimno oma ciemno-zielono-brązowy kolor, orzechowy zapach oraz smak i zaliczany jest do olejów lekkostrawnych. Zawiera kwas linolowy i olejowy oraz duże ilości witaminy: A, B1, B2, B6, C, D, E. Jest również bogaty w beta-karoten, potas, selen i cynk.
    Powinno się go używać do sałatek i innych potraw przygotowywanych na zimno.
    Przechowujemy go w chłodnym i ciemnym miejscu. Nie powinno się go podgrzewać.


Źródła:
Wikipedia, wolna encyklopedia;
Część grafiki pochodzi ze strony MAXPIXEL

Brak komentarzy: