sobota, 19 grudnia 2015

Karp po żydowsku

Z przepisów Babci Michaliny - Kuchnia żydowska.
Karp po żydowsku (gefilte fisz) – karp na słodko, tradycyjna postna potrawa polskich Żydów, która stała się jednym z polskich dań wigilijnych.
Faszerowana ryba to tradycyjne danie Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak karp na słodko to tradycyjne danie Żydów Rzeczypospolitej (szczególnie południowej Polski i zachodniej Ukrainy). Przepisów na tak przyrządzanego karpia nie podają książki kucharskie w Izraelu, ani tradycyjne niemieckie przepisy kuchni koszernej.
  1. Składniki:
    1. Karp  —  1,2 kg;
    2. Cebula  —  60 dag;
    3. Cukier  —  4 łyżki;
    4. Rodzynki  —  5 dag;
    5. Migdały  —  8 szt;
    6. Marchew  —  opcjonalmie;
    7. Sól  —  kopiata łyżka;
    8. Pieprz  —  1 łyżeczka;
  1. Przygotowanie:
    1. Sprawianie ryby: karpia dokładnie oskrob, opłucz, rozetnij podbrzusze od odbytu do głowy, wnętrzności obluzuj i ostrożnie usuń, aby nie uszkodzić pęcherzyka żółciowego, oddziel ikrę lub mlecz, pozostaw pęcherz pławny - świetny środek żelujący sos!
    2. Odetnij głowę, przepołów i usuń ostrym, spiczastym nożem oczy.
    3. Rybę pokrój na dzwonka szerokości 2 cm, włóż do miski (razem z krwią), obficie posól, posyp lekko cukrem i zostaw w chłodnym miejscu do następnego dnia.
    4. Cebulę obierz z łusek, pokrój, włóż do specjalnej wanienki do gotowania ryb (może być gęsiarka), dodaj cukier, rodzynki, migdały (z łuskami!), oczyszczoną marchew i pieprz, zalej woda (powinna zupełnie przykryć cebulę) i gotuj około 30 minut.
    5. Teraz włóż do wrzątku rozciętą głowę, ikrę lub mlecz, pęcherz pławny i na wkładce ułożone dzwonka ryby. Gotuj najmniej 1 godzinę na bardzo małym ogniu. Nie obawiaj się rozgotowania, jeżeli płyn będzie tylko "pykał".
    6. Ostrożnie wyjmij dzwonka ryby i głowę, ułóż na półmisku tak, aby ryba miała naturalny kształt.
    7. Cebulę przetrzyj przez cedzak, a migdały wyjmij z wywaru i obierz z łusek.
    8. Rybę przybierz migdałami i plastrami marchwi, polej obficie sosem cebulowym, który uprzednio dopraw do smaku solą i pieprzem (sos ma mieć słodko-ostry smak); pozostały sos wlej do sosjerki.
    9. Pozostaw w lodówce do zakrzepnięcia sosu.
    10. Podawaj z chałką.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. W niektórych domach żydowskich nie przeciera się cebuli, ale wówczas należy pokroić ją w kosteczkę. Zdaniem niektórych kucharzy należy przecierać, gdyż sos lepiej żeluje, a potrawa ma estetyczny wygląd.

Brak komentarzy: