A tak ogólnie o ogórku:
jest warzywem chętnie uprawianym w naszych ogrodach warzywnych. I słusznie, ponieważ jego uprawa jest łatwa, a my dzięki niej możemy mieć świeże ogórki prosto z grządki i wspaniały surowiec na zimowe przetwory. Jadalną częścią ogórka są mniej lub bardziej wydłużone i różnej długości owoce, o skórce gładkiej lub pokrytej brodawkami, wypełnione nasionami. Uprawiane są również rośliny pozbawione nasion i nie wymagające zapylania, tak zwane odmiany partenokarpiczne. Kolor owoców ma różne odcienie zielonego - od bardzo ciemnozielonych po jasne, prawie żółte.
Wartość odżywcza ogórka nie jest wysoka, ale jest on ceniony za względu na zawartość związków o charakterze zasadowym, dzięki którym korzystnie wpływa na odkwaszenie organizmu. Ogórek w 96% składa się z wody. Jest niskokaloryczny, pomaga w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu. Ogórki z własnego ogródka najlepiej spożywać ze skórką, gdyż ma ona najwięcej składników. Dzięki zawartości potasu ogórki są polecane przy wszelkich rodzajach chorób dróg moczowych, chorobach serca i reumatyzmie. Oprócz potasu, ogórki zawierają też magnez, miedź i mangan. Znajdziemy w nich również niewielkie ilości witaminy C, K i witamin z grupy B.
Ogórek ma właściwości orzeźwiające, gasi pragnienie, pięknie pachnie i równie dobrze smakuje. Można spożywać go na surowo, w postaci gotowanej, a także robić z niego pyszne przetwory na zimę. Świetnie nadaje się jako dodatek do kanapek, surówek i sałatek.
Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym jest stosowany w kosmetyce, ma działanie przeciwzmarszczkowe, odtruwające i rozjaśniające. Sok ze świeżych ogórków doskonale oczyszcza skórę. Zalecany jest nawet dla skóry wrażliwej. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz