- Przygotowanie przecieru:
- Pomidory umyj i obierz ze skórki.
- Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i zmiksuj w blenderze.
- Przelej pomidorową papkę do rondla (najlepiej o grubym dnie) i gotuj na małym ogniu bez pokrywki, co jakiś czas mieszając.
- Czas obróbki cieplnej uzależniony jest od tego jak gęsty przecier chcesz uzyskać. Aby tylko trochę je zagęścić, wystarczy około 1 godzina od zagotowania. Aby były bardziej gęste gotujesz je ok. 2 godzin. Pamiętaj, aby często przecier mieszać.
- Jak uznasz, że przecier uzyskał odpowiednią dla ciebie gęstość, dopraw go cukrem (ostrożnie - Bawole Serce jest samo w sobie słodkawe), solą i pieprzem do smaku.
- Gorący przecier przelej do umytych i wyparzonych słoików, porządnie zakręć pokrywki i obróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia.
Jeżeli przecier chcesz przechowywać dłużej, warto dla pewności poddać go pasteryzacji.
- Przygotowanie pasty:
- Pomidory umyj i obierz ze skórki.
- Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i wraz z ząbkami czosnku zmiksuj w blenderze.
- Przelej pomidorowo czosnkową papkę do rondla (najlepiej o grubym dnie), dodaj oliwę z oliwek i duś na małym ogniu bez pokrywki, co jakiś czas mieszając do gęstej konsystencji lub wedle uznania. Często mieszaj.
- Jak uznasz, że pasta uzyskała odpowiednią dla ciebie gęstość, dopraw ją cukrem, solą, pieprzem i pozostałymi przyprawami.
- Gorącą pastę przełóż do umytych i wyparzonych słoików, porządnie zakręć pokrywki i obróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia.
Jeżeli pastę chcesz przechowywać dłużej, warto dla pewności poddać ją pasteryzacji.
Życzę smacznego!
- Porady lub odstępstwa kulinarne:
- Zawsze używaj sterylnie przygotowane słoiki i zakrętki. Należy je dobrze wyparzyć poprzez kilkuminutowe gotowanie w wodzie lub umieszczenie ich w piekarniku rozgrzanym do temperatury 120 ÷ 140°C na około 20 ÷ 30 minut.
- Gorący przecier najlepiej wlewać do gorących słoików.
- Pasteryzacja przetworów polega na gotowaniu zakręconych słoików z przetworami.
W przypadku naszych pomidorów warto to zrobić dopiero, gdy już dostatecznie wystygną. Wstawiamy wówczas zimne słoiki z pomidorami do garnka z zimną wodą, którą doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 15 ÷ 20 minut na małym ogniu. Dno garnka najlepiej wyłożyć ściereczką (ja stosuję wkładkę cedzakową). Chodzi o to aby słoiki nie stały bezpośrednio na dnie naczynia, w którym są gotowane.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz