niedziela, 31 stycznia 2016

Przecier pomidorowy, pasta pomidorowa

Z przepisów Babci Michaliny
Aby przygotować koncentrat, pomidory trzeba po prostu odpowiednio długo dusić bez pokrywki, aby sporo wody wyparowało. Najlepsze w tym przypadku będą odmiany pomidorów z dużą ilością miąższu. Ja ostatnio zastosowałem odmianę Bawole Serce i jestem zadowolony.
Bawole Serce - ma bardzo duże owoce o masie 200 ÷ 600 g i średnicę powyżej 80 mm. Ma on lekko podłużny kształt, jest mięsisty, słodki i bardzo smaczny. Ich miąższ jest jasnoczerwony, jest go dużo i ma niewielką ilość pestek.
  1. Składniki:
    1. Pomidory  —  2,5 kg;
    2. Sól  —  opcjonalnie (do smaku, około 1 łyżki);
    3. Pieprz  —  opcjonalnie (do smaku);
    4. Cukier  —  opcjonalnie;
      1. Czosnek (do pasty)  —  6 ÷ 8 ząbków obranych ze skórki;
      2. Słodka papryka w proszku (do pasty)  —  2 łyżeczki;
      3. Chili (do pasty)  —  opcjonalnie (2 szczypty);
      4. Bazylia suszona (do pasty)  —  1 łyżeczka;
      5. Oliwa z oliwek (do pasty)  —  3 ÷ 4 łyżeczki;

        Pastę pomidorową można z aromatyzować jeszcze np. rozmarynem czy oregano - sprawdzają się zarówno świeże, jak i suszone zioła.
  1. Przygotowanie przecieru:
    1. Pomidory umyj i obierz ze skórki.
    2. Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i zmiksuj w blenderze.
    3. Przelej pomidorową papkę do rondla (najlepiej o grubym dnie) i gotuj na małym ogniu bez pokrywki, co jakiś czas mieszając.
    4. Czas obróbki cieplnej uzależniony jest od tego jak gęsty przecier chcesz uzyskać. Aby tylko trochę je zagęścić, wystarczy około 1 godzina od zagotowania. Aby były bardziej gęste gotujesz je ok. 2 godzin. Pamiętaj, aby często przecier mieszać.
    5. Jak uznasz, że przecier uzyskał odpowiednią dla ciebie gęstość, dopraw go cukrem (ostrożnie - Bawole Serce jest samo w sobie słodkawe), solą i pieprzem do smaku.
    6. Gorący przecier przelej do umytych i wyparzonych słoików, porządnie zakręć pokrywki i obróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia.
      Jeżeli przecier chcesz przechowywać dłużej, warto dla pewności poddać go pasteryzacji.
  1. Przygotowanie pasty:
    1. Pomidory umyj i obierz ze skórki.
    2. Obrane pomidory pokrój na ćwiartki i wraz z ząbkami czosnku zmiksuj w blenderze.
    3. Przelej pomidorowo czosnkową papkę do rondla (najlepiej o grubym dnie), dodaj oliwę z oliwek i duś na małym ogniu bez pokrywki, co jakiś czas mieszając do gęstej konsystencji lub wedle uznania. Często mieszaj.
    4. Jak uznasz, że pasta uzyskała odpowiednią dla ciebie gęstość, dopraw ją cukrem, solą, pieprzem i pozostałymi przyprawami.
    5. Gorącą pastę przełóż do umytych i wyparzonych słoików, porządnie zakręć pokrywki i obróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia.
      Jeżeli pastę chcesz przechowywać dłużej, warto dla pewności poddać ją pasteryzacji.
Życzę smacznego!
  1. Porady lub odstępstwa kulinarne:
    1. Zawsze używaj sterylnie przygotowane słoiki i zakrętki. Należy je dobrze wyparzyć poprzez kilkuminutowe gotowanie w wodzie lub umieszczenie ich w piekarniku rozgrzanym do temperatury 120 ÷ 140°C na około 20 ÷ 30 minut.
    2. Gorący przecier najlepiej wlewać do gorących słoików.
    3. Pasteryzacja przetworów polega na gotowaniu zakręconych słoików z przetworami.
      W przypadku naszych pomidorów warto to zrobić dopiero, gdy już dostatecznie wystygną. Wstawiamy wówczas zimne słoiki z pomidorami do garnka z zimną wodą, którą doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 15 ÷ 20 minut na małym ogniu. Dno garnka najlepiej wyłożyć ściereczką (ja stosuję wkładkę cedzakową). Chodzi o to aby słoiki nie stały bezpośrednio na dnie naczynia, w którym są gotowane.

Brak komentarzy: