- Składniki na ciasto:
- Mąka Maida** - 1½ szklanki;
- Adżwan*** - 1 łyżeczka;
- Oliwa z oliwek - 3 łyżki;
- Sól - do smaku;
- Składniki na farsz:
- Ziemniaki - 3 średnie;
- Zielony groszek, świeży - ½ szklanki;
- Kumin lub kminek, nasiona - ½ łyżeczki;
- Zielona pasta Chilli-Ginger - 1 łyżka;
- Papryka chili, mielona - ½ łyżeczki;
- Kolendra, mielona - 1 łyżeczka;
- Garam Masala - ½ łyżeczki;
- Sok z cytryny - 1 łyżeczka;
- Nasiona kopru, mielone - 1 łyżeczka;
- Liście świeżej mięty, posiekane - 5 ÷ 6 szt;
- Liście kolendry, posiekane - 2 łyżki;
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki;
- Sól - do smaku;
- Olej np. rzepakowy - do głębokiego smażenia;
|
|
- Przygotowanie:
- Ugotuj, w osobnych naczyniach, zielony groszek i ziemniaki w łupinkach w osolonej wodzie. Po ugotowaniu groszek odcedź na durszlak. Ziemniaki obierz ze skórek i ubij na puree.
- Podczas gotowania ziemniaków, przygotuj ciasto na pierogi. Mąkę, adżwan, 3 łyżki oliwy z oliwek i sól umieść w szerokiej misce. Wymieszaj dokładnie i zagniataj mocno ręką, dolewając etapami po odrobinie wody (woda ma mieć temperaturę pokojową). Jak wyrobisz ciasto o odpowiedniej konsystencji, przykryj je mokrą ściereczką i odstaw na 15 ÷ 20 minut.
- Gdy ciasto dojrzewa, zajmij się przygotowaniem farszu. W dużej patelni rozgrzej 2 łyżki oleju na średnim ogniu. Dodaj kumin, zieloną pastę Chilli-Ginger oraz imbir. Mieszając smaż przez minutę. Dodaj ugotowany zielony groszek i smaż przez następną minutę. Dodaj mieloną paprykę chilli, kolendrę, garam masala, sok z cytryny i sproszkowane nasiona kopru, smaż mieszając przez następną minutę. Dodaj posiekane ziemniaki i całość osól do smaku ( z solą ostrożnie, gdyż soliłeś ziemniaki w trakcie gotowania). Wymieszaj wszystko i duś przez 2 ÷ 3 minuty. Dodaj posiekane liście kolendry oraz mięty i dobrze wymieszaj. Wyłącz płomień i przełóż farsz do miski. Ostudź go do temperatury pokojowej.
- Po 15 ÷ 20 minutach, usuń wilgotną ściereczkę i ponownie zagnieć ciasto do gładkości. Podziel go na 6 małych porcji i zrób z nich okrągłe kulki. Deskę do wałkowania ciasta, podsyp mąką i każdą kulkę rozwałkuj na okrągłe placuszki o średnicy ok 13 ÷ 15 cm. Przetnij każdy placek na dwa półkola.
- Posmaruj wodą za pomocą pędzelka lub po prostu palcem, boczną krawędź cięcia placka. Z każdej półkuli placka twórz, zlepiając prostą stronę, stożki, które wypełniaj 2 ÷ 3 łyżkami farszu tak, aby zostało miejsce do zlepienia stożka. Zwilż brzegi, wypełnionego stożka farszem, wilgotnym palcem lub pędzelkiem i zlep tworząc coś w rodzaju pieroga.
- Rozgrzej olej w Kadai (rodzaj Vogue lub głębokiej patelni) na średnim ogniu. Gdy olej jest średnio gorący, dodaj 2 ÷ 4 samosa (w zależności od wielkości patelni) i zmniejsz płomień do niskiej temperatury. Samosa mają być całkowicie przykryte olejem.
- Jeśli przygotowujesz "pierożki" z wyprzedzeniem, np. dla gości, wyłów je z oleju wówczas gdy ich powierzchnia nabierze lekko szklistego koloru. Po przyjściu gości rozgrzej olej i dosmaż samosa do brązowego koloru. Natomiast, gdy chcesz podać samosa od razu pomiń wyławianie i dokończ smażenie samosa na brązowy kolor.
- Usmażone samosas przełóż na talerze i podawaj z zieloną sałatką i keczupem.
Życzę smacznego!
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz