sobota, 26 listopada 2016

Zakwas na barszcz biały

Z przepisów Babci Michaliny
Na barszcz biały potrzebny jest zakwas, który jest inny niż na żurek. Na żur lub żurek zakwas przygotowuje się na bazie mąki żytniej razowej, na barszcz biały na bazie mąki pszennej razowej .
Powstawanie zakwasu na barszcz biały czy żur można przyśpieszyć dodając 1 łyżkę soku z kiszonych ogórków, kapusty kiszonej czy piętkę chleba robionego na naturalnym zakwasie lub po prostu samego zakwasu (chodzi o zaszczepienie zakwasu kwasem mlekowym). Zakwas wówczas będzie gotowy w ciągu 2 do 4 dni zależnie od temperatury panującej w domu.
  1. Składniki:
    1. Mąka pszenna (typ: 2000 lub 1850) ¹ —  5 czubatych łyżek;
    2. Woda  —  0,5 l;
    3. Ziele angielskie  —  5 ziaren;
    4. Liście laurowe  —  3 duże;
    5. Czosnek  —  4 ÷ 5 ząbków;
    6. Majeranek suszony ²  —  1 kopiata łyżka;
  1. Przygotowanie:
    1. Do odpowiedniej wielkości kamionki lub słoja wlej wodę, dodaj mąkę, pokrojone na plasterki ząbki czosnku, ziele angielskie, liście laurowe i majeranek. Całość dobrze wymieszaj.
    2. Kamionkę przykryj gazą lub lnianą ściereczką i pozostaw na kilka dni w ciepłym miejscu. Raz dziennie zamieszaj.
    3. Jak już wspomniałem w nagłówku, chcąc przyśpieszyć fermentację dodaj 1 łyżkę naturalnego kwasu lub piętkę chleba robionego na zakwasie ³.
    4. Gdy barszcz stanie się lekko kwaśny to znak, że jest już gotowy.
    5. Zamieszaj wówczas całą zawartością i przepuść przez sitko o takiej grubości aby oddzielić wszystko prócz mąki. Zlej do butelek i szczelnie zakręć.
    6. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. ¹ Mąka typu 2000 zawierająca śrutę (tzw. otręby) jest bardziej wartościowa z punktu widzenia dietetycznego, ponieważ jest znacznie bogatsza w błonniki. [Zobacz mąki]
    2. ² Jeżeli nie lubisz majeranku spróbuj zastosować 2 ÷ 3 pędy suszonego kopru, który również nada zakwasowi wykwintnego aromatu i smaku.
    3. ³ Często stosuję czerstwą piętkę chleba wyrabianego na zakwasie. Owijam ją w gazę i umieszczam w kamionce na 1 dzień. Po tym czasie, przed pierwszym mieszaniem zakwasu, usuwam gazę wraz z jej zawartością z kamionki.

Brak komentarzy: