czwartek, 1 grudnia 2016

Barszcz czerwony z pieczonych buraków - wyśmienity na wigilię

Z przepisów Babci Michaliny
Wigilijny czerwony barszcz to dla wielu kwintesencja smaku Świąt Bożego Narodzenia. Jednak co zrobić jak z braku czasu (choć buraki kupione) nie zakisiło się barszczu a kupny (kto to wie, czy nie benzoesanem), nie ma prawa zagościć na naszym stole? Przecież barszcz wigilijny musi być wyrazisty, z nutą grzybowego aromatu i kwaskowaty w smaku. Otusz ten, który tutaj proponuję, dzięki upieczeniu buraków, uzyskuje głęboki, mocny smak.
Można go serwować solo z uszkami, pierogami, fasolą, pasztecikami, jajkiem na twardo lub po prostu z kluskami kładzionymi na wodzie.
  1. Składniki:
    1. Buraki  —  1 kg;
    2. Marchewka  —  2 średnie;
    3. Pietruszka  —  2 średnie;
    4. Cebula  —  ½ szt.;
    5. Seler  —  ½ szt.;
    6. Borowiki suszone  —  3 kapelusze;
    7. Białe wytrawne wino  —  50 ml;
    8. Ziele angielskie  —  3 szt.;
    9. Liść laurowy  —  1 szt.;
    10. Czosnek  —  2 ząbki;
    11. Majeranek  —  1 łyżeczka;
    12. Ocet winny  —  opcjonalnie;
    13. Sól, pieprz —  opcjonalnie;
  1. Przygotowanie:
    1. Buraki umyj, osusz za pomocą ręczników papierowych i każdego z osobna zawiń w folię aluminiową. Następnie rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C i piec je przez 1,5 godziny.
    2. W tym samym czasie do garnka wlej ponad litr wody (5 szklanek), dodaj do niej obrane ze skórki marchewki, cebulę, pietruszki, seler, ziele angielskie, liść laurowy oraz grzyby. Gotuj na bardzo małym ogniu (zawartość ma tylko pyrkać) do czasu upieczenia się buraków.
    3. Gdy buraki przestygną, odwiń je z folii, obierz ze skórki (łatwo schodzi) i zetrzyj na tarce o dużych oczkach.
    4. Z "pyrkającego" bulionu wyłów jarzyny, dodaj do niego starte buraki, majeranek, sól i obrane ząbki czosnku. Gotuj jeszcze 5 minut nie dopuszczając do wrzenia.
    5. Zdejmij z kuchenki, przykryj pokrywką i pozostaw na noc.
    6. Na drugi dzień przelej otrzymaną konsystencję przez bardzo drobne sito, lub durszlak wyłożony gazą do innego garnka. Pozyskany wywar mocno podgrzej, nie dopuszczając do wrzenia, gdyż może stracić kolor, przypraw winem, octem winnym*, solą i pieprzem.
    7. Barszcz gotowy!
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. * Ocet dodaje się po to, aby smak barszczu był kwaskowy i sprawiał wrażenie robionego z zakwasu. Możesz zastąpić ocet winny sokiem z cytryny, lub zastosować obydwa składniki jednocześnie, ustalając kwasowość barszczu wedle własnego gustu.

Brak komentarzy: