- Przygotowanie farszu z grzybami suszonymi:
- Grubo przed rozpoczęciem przygotowywania farszu, szybko, ale dokładnie przepłucz w zimnej wodzie grzyby na durszlaku (cedzak), żeby pozbyć się zanieczyszczeń i drobinek piasku. Następnie umieść je w garnku z zimną wodą i odstaw do namoczenia na kilka godzin. Pod koniec moczenia pomieszaj je łyżką, poczekaj kilka chwil, przełóż do innego garnka i zalej wodą, w której się moczyły.
Uwaga! Zapewne w wodzie tej znajdują się jeszcze odrobinki piasku, więc pozwól im opaść na dno i dopiero dolewaj powoli pozostawiając odrobinę płynu na dnie. Gotuj wszystko do miękkości grzybów. Miękkie grzyby odcedź i pozostaw do ostygnięcia. Wodę spod grzybów wykorzystaj do np. barszczu czerwonego na zakwasie .
- Kapustę potnij na mniejsze kawałki. Zalej w garnku wodą i zagotuj. Jeśli woda wg ciebie jest zbyt kwaśna wylej ją i ponownie zalej kapustę świeżą wodą. Gotuj pod przykryciem ok 45 min.
- Po 45 min na głębokiej patelni (np. typu wok) rozgrzej olej i zeszklij na nim drobno posiekane cebule. Nie przerywając smażenia dodaj do cebuli odcedzoną z wody kapustę, drobno posiekane grzyby i duś wszystko razem na małym ogniu do czasu odparowania nadmiaru wody. Ciągle mieszaj!
- Pod koniec duszenia dopraw farsz solą, pieprzem i ostrą papryką. Całość wymieszaj i odstaw do wystygnięcia.
- Przygotowanie farszu z grzybami świeżymi:
- Kapustę potnij na mniejsze kawałki. Zalej w garnku wodą i zagotuj. Jeśli woda wg ciebie jest zbyt kwaśna wylej ją i ponownie zalej kapustę świeżą wodą. Gotuj pod przykryciem ok 45 min.
- Po 45 min na głębokiej patelni (np. typu wok) rozgrzej 3 łyżki oleju i zeszklij na nim jedną drobno posiekaną cebulę. Nie przerywając smażenia, dodaj do cebuli odcedzoną z wody kapustę i duś wszystko razem na małym ogniu do czasu odparowania nadmiaru wody. Ciągle mieszaj!
- W międzyczasie przygotuj świeże grzyby, mrożone grzyby lub świeże pieczarki:
- świeże grzyby oczyść z zanieczyszczeń leśnych, opłucz i drobniutko posiekaj - możesz zetrzeć je na tarce o grubych oczkach;
- mrożone grzyby rozmróź, opłucz (zakładam, że przed zamrożeniem zostały oczyszczone) i drobniutko posiekaj - możesz zetrzeć je na tarce o grubych oczkach;
- świeże pieczarki oczyść, obierz ze skórek, opłucz i drobniutko posiekaj - możesz zetrzeć je na tarce o grubych oczkach.
- Na głębokiej patelni (np. typu wok) rozgrzej 3 łyżki oleju i zeszklij na nim drugą drobno posiekaną cebulę. Nie przerywając smażenia dodaj do cebuli grzyby, zmniejsz płomień, lekko osól (puszczą wówczas wodę) i duś do prawie całkowitego odparowania płynu. Nie zapomnij o mieszaniu!
- Gdy grzyby będą gotowe dodaj do nich kapustę, dopraw solą, pieprzem, ostrą papryką i mieszając chwilę jeszcze wszystko poduś.
- Odstaw do wystygnięcia.
- Przygotowanie ciasta drożdżowego do pasztecików:
- Do drożdży dodaj cukier i kilka łyżek letniego mleka. Dobrze wszystko wymieszaj, tak aby cukier oraz drożdże rozpuściły się w mleku.
- Mąkę przesiej przez sito do jakiejś miski. Dodaj do niej rozpuszczone drożdże i pokrojone na kawałki masło, śmietanę i szczyptę soli. Zarób gładkie ciasto.
- Gotowe ciasto umieść w wysokim naczyniu z zimną wodą (wody ma być dużo, tyle aby ciasto się w niej utopiło) i czekaj aż wypłynie na wierzch (ok. 15 min) ².
- Teraz wyjmij ciasto, odsącz z wody, podsyp niewielką ilością mąki i ponownie przez krótki okres czasu zagnieć. Następnie podsyp stolnicę mąką i rozwałkuj ciasto na placek o grubości 2 ÷ 3 mm.
- Rozwałkowane ciasto potnij na prostokąty o szerokości 30 cm i długości X cm - długość maksymalna, na jaką nam placek i forma do pieczenia pozwoli. Wzdłuż dłuższej krawędzi prostokąta ułóż farsz i ciasto zawiń wokół niego w rurkę o grubości ok. 4 cm.
- W miejscu łączenia ciasto powinno zachodzić na siebie i to miejsce powinno się znaleźć na spodniej stronie pasztecika. Końce rurki sprasuj, zlep na płasko.
- Formę, blachę wyłóż papierem do pieczenia, poukładaj na niej, przygotowane rurki (nie mogą do siebie przylegać), każdą z nich nagnieć, naciśnij drewnianą szpatułką tak, aby wyglądały na rozdzielone co 6 ÷ 7 cm ³. Wierzch każdego pasztecika posmaruj dobrze roztrzepanym jajkiem i posyp kminkiem lub czarnuszką.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 190°C, umieść w nim formę z pasztecikami i piec przez 45 min.
- Paszteciki można spożywać zimne, ale wyśmienicie smakują gorące podane z barszczem czerwonym, białym na grzybach w kubku czy szklance.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- ¹ Zamiast suszonych borowików możesz użyć kapeluszy innych suszonych grzybów. Ponadto paszteciki są równie smaczne z borowikami albo innymi grzybami świeżymi lub mrożonymi oraz ze świeżymi pieczarkami.
- ² Zanurzanie ciasta w lodowatej wodzie prosto ze studni to stara metoda naszych prababek, które nie znały chłodziarek i lodówek. W ówczesnej dobie wystarczy ciasto owinąć w folię i umieścić na 15 min w zamrażarce lub godzinę w chłodziarce.
- ³ Kształt pasztecików jest dowolny i zależny od Twojej cierpliwości i fantazji.
- Znam osoby, które gotowy farsz mielą w maszynce do mielenia mięsa. Ja jednak preferuję krojenie kapusty i grzybów.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz