środa, 21 grudnia 2016

Kruczenyky wieprzowe z grzybami, czyli roladki wieprzowe nadziewane grzybami

Kuchnia ukraińska
Dziś podaję przepis na tradycyjną ukraińską potrawę, która na pewno połechce twoje kubki smakowe.
Chociaż raz w życiu każda gospodyni/gospodarz powinna spróbować przygotować tego typu zraziki. Gwarantuję, że po pierwszym razie będzie się chciało jeszcze i jeszcze, zwłaszcza, gdy będą się zbliżać jakieś uroczyste okazje.
  1. Składniki:
    1. Polędwica wieprzowa  —  80 dag;
    2. Świeże grzyby  —  50 ÷ 60 dag;
    3. Cebula  —  2 szt.;
    4. Jajaka (ugotowane na twardo)  —  2 szt.;
    5. Ser  —  20 dag;
    6. Kwaśna śmietana  —  1 szklanka;
    7. Koncentrat pomidorowy  —  2 łyżki;
    8. Mąka pszenna  —  opcjonalnie (nie wymagana);
    9. Olej słonecznikowy  —  opcjonalnie;
    10. Świeży koperek  —  opcjonalnie;
    11. Sól, pieprz, przyprawy  —  do smaku;
    12. Woda  —  1,5 ÷ 2 szklanki;
  1. Przygotowanie:
    1. Cebulę obierz ze skórki i posiekaj w drobną kosteczkę.
    2. Grzyby oczyść, wypłucz w zimnej wodzie i pokrój w kostkę.
    3. Na patelni rozgrzej olej i zeszklij na nim cebulę, następnie dodaj grzyby i smaż całość do czasu, aż cała woda z pod grzybów wyparuje.
    4. Gdy grzyby z cebulą ostygną, dodaj do nich starty na tarce o grubych oczkach ser, pokrojone w kostkę jajka i łyżeczkę posiekanego koperku – wszystko wymieszaj doprawiając przyprawami.
    5. Polędwiczki wieprzowe pokrój na płaskie, duże kawałki i ubij tłuczkiem na cienkie kotlety. Ubite kotlety posyp odrobiną soli, pieprzu oraz przypraw i pozostaw przykryte na 15 minut.
    6. Na każdym kawałku mięsa połóż łyżkę farszu, każdy zroluj jak gołąbka i zepnij przy pomocy długiej wykałaczki lub po prostu zszyj nitką. Gotowe roladki obsmaż na oleju ze wszystkich stron, a następnie powyjmuj delikatnie wykałaczki lub nici.
    7. Na sos: śmietanę oraz koncentrat pomidorowy wymieszaj dokładnie z wodą (można dodać kopiatą łyżkę mąki) – nie zapomnij o przyprawach.
    8. W żaroodpornym naczyniu ułóż ciasno zraziki i polej je przygotowanym sosem. Umieść przykryte pokrywką naczynie w piekarniku nagrzanym do temperatury 150 ÷ 180°C i piec przez 1 godzinę.
    9. Podawaj gorące, posypane posiekanym koperkiem lub tylko nim przybrane (patrz foto) z ziemniakami, kaszą, ryżem itp.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Zamiast świeżych grzybów możesz zastosować pieczarki z np. sosem pieczarkowym - jak na foto.
    2. W składnikach napisałem sól, pieprz, przyprawy; Te ostatnie (jakie i w jakiej ilości) pozostawiam Twojej kulinarnej wyobraźni.
      Na pewno można w wodzie, którą będziesz dolewać do sosu, ugotować liść laurowy i ziele angielskie, ponad to do grzybów pasuje rozmaryn, świeży tymianek i cząber.
      Z przyprawami należy postępować jednak ostrożnie, bo jak powiedziała pewna dama: Ja jestem purystką jeśli idzie o grzyby - uważam, że nie ma ich co psuć zbyt intensywnym doprawianiem. Sól, pieprz i dużo koperku - i mi nic nie trzeba więcej do szczęścia.

Brak komentarzy: