- Przygotowanie:
- Przygotuj lub wykorzystaj pozostałe liście kapusty sporządzone wg tego przepisu i zawiń je tak, jak zawija się gołąbki, ale tym razem zrób to bez farszu.
- Grubo zetrzyj obraną ze skórki marchew. Następnie posiekaj obrane ze skórki ząbki czosnku.
- W czystej kamionce lub słoju układaj warstwami na przemian: zwiniętą kapustę, trochę posiekanego czosnku i startą marchewkę; i znowu: zwiniętą kapustę, trochę posiekanego czosnku i startą marchewkę; do wyczerpania produktów.
Zalej wszystko zalewą.
- Zawartość zalewy: woda, czarny pieprz, sól, cukier, ocet.
- Gotowe do spożycia po 2 ÷ 3 dniach.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- Autor tego pomysłu użył przysłowiowej szczypty cukru (jego zalewa nie jest syropem) i znikomą ilość wody, albo wcale, gdyż kruczenyky w jego przepisie są smaczną przekąską lub dodatkiem do dań głównych, które wykorzystuje się po wyjęciu i odcedzeniu z zalewy. W jego przepisie zalewa pozostaje niewykorzystana.
- ad¹ Większa ilość cukru (jak w składnikach) utworzy z zalewy smaczny syrop, który może stać się dodatkiem do utworzenia "jakiejś" sałatki. Natomiast jeżeli chcesz kruczenyky z kapusty wykorzystać jako zakąskę, lub składnik ostrej sałatki, ogranicz ilość cukru. Tak na prawdę, to proporcja składników zalewy do marynaty jest indywidualną potrzebą jej twórcy. Do zalewy możesz dodawać każde składniki przyprawowe. Tworząc zalewę na słodko dodaj goździki, na ostro papryczki chili, lub jak pomysłodawca kruczenyków z kapusty, ogranicz się do marchewki (w ilości podanej w składnikach), czosnku (w ilości podanej w składnikach), octu (w ilości podanej w składnikach), soli (opcjonalnie), cukru (do złamania smaku) i pieprzu do smaku. Autor przepisu nic nie wspomina o wodzie, czyli być może zalał kruczenyky samym octem po to aby kapusta była kwaśna i krucha. Domyślam się, że kapusta po wyjęciu z zalewy, po dodaniu innych warzyw, takich jak pomidor, utworzą niepowtarzalny dodatek do mięs duszonych w sosie własnym, lub zakąskę do ryb smażonych, albo dodatek do sosów o charakterze kwaśnym.
- Można zmienić kolor kapusty umieszczając między warstwami plastry surowych buraków, które również mogą zwieńczyć swoją obecnością zawartość smakową przyrządzonych sałatek czy zakąsek.
- Przepis ten, pozostawiam jakby niedokończony, gdyż kruczenyky z kapusty mogą stać się bazą kapuścianą do wielu kombinacji potraw - np. do gołąbków.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz