czwartek, 29 grudnia 2016

Żytomierskie kruczenyky (zrazy) z kiszonymi ogórkami

Kuchnia ukraińska wg Babci Michaliny
Zrazy, to potrawa z kawałków mięsa lub mięsa mielonego, podsmażanego i duszonego z dodatkiem warzyw i przypraw, są tradycyjnym daniem kuchni staropolskiej, zwłaszcza szlacheckiej i myśliwskiej, obecne w kuchniach narodów dawnej Rzeczypospolitej szlacheckiej: polskiej, litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej.
Obecnie wykonuje się je z różnych gatunków mięsa, zazwyczaj ciętego w plastry, niekiedy mielonego, a następnie podsmażanego i duszonego z dodatkiem tłuszczu, cebuli, musztardy, czerstwego pieczywa, ogórków kiszonych, grzybów leśnych (często w postaci farszu), śmietany itp.
Tradycyjne zrazy staropolskie (tzw. suropieki) nie zawsze były zawijane, niekiedy po prostu plastry mięsa duszono w specjalnym garnku w sosie własnym z cebulą lub w sosie grzybowym, wtedy często duszono je poprzekładane warstwami grzybów i przypraw. [Wikipedia]
Zrazy w swoim tradycyjnym kształcie najprawdopodobniej wywodzą się z kuchni litewskiej , chociaż ich nazwa pochodzi z języka polskiego i oznacza plaster mięsa lub pieczeni. Często stosowane są zamiennie określenia, takie jak "bitki" czy "rolada".
  1. Potrawa ta, występuje w niezliczonych wariantach i pod różnymi nazwami:
    1. Zrazy wołowe – wszelkie zrazy wykonane z wołowiny (rostbef, antrykot, polędwica wołowa).
    2. Zrazy polskie – z bitych plastrów wołowiny zrazowej, z dodatkiem nadzienia z pasków wędzonej słoniny, kiszonych ogórków, posiekanej cebuli, musztardy i przypraw.
    3. Zrazy staropolskie z grzybami i śmietaną – zrazy niezawijane z polędwicy.
    4. Zrazy staropolskie z wieprzowiny – wykonywane podobnie jak zrazy wołowe, lecz na bazie szynki wieprzowej.
    5. Zawijaki ukraińskie [крученики (fonetycznie: kruczenyky)] – ukraińska wersja zawijanych zrazów wołowych: w rozbite plastry z udźca wołowego zawija się słupki ogórków kiszonych i chudego boczku, zamiast pieczywa dodaje się mąkę pszenną; brak cebuli i grzybów. Oczywiście jest to Polski sposób przyrządzania zawijaków po ukraińsku, bo Ukraińcy robią je z różnych mięs o raz z ryb. Nadziewają grzybami, jarzynami, owocami suszonymi itd.
    6. Zrazy zwijane po białorusku – wypełnione farszem ze zmielonych składników (podsmażona wątróbka wieprzowa, cebula, groszek konserwowy, tarta bułka).
    7. Zrazy mielone (zraziki) – zrazy wykonane z mielonego mięsa (lub masy mięsno-warzywnej), wypełnione niekiedy farszem z grzybów itp.
    8. Zrazy gdańskie.
  2. Analogiczne lub podobne potrawy istnieją także w innych kuchniach europejskich:
    1. Rinderroulade (niem. Rindsroulade, rolada wołowa) – faszerowana kiszonym ogórkiem, cebulą, podawana z gotowanymi ziemniakami i modrą kapustą lub z kluskami.
    2. Bragioli – zrazy wołowe z nadzieniem z mielonego mięsa, oliwek, jaj, bekonu, czerstwego pieczywa i pietruszki w kuchni maltańskiej
    3. Paupiette - ubity cienko kawałek mięsa, zrolowany z nadzieniem warzywnym lub owocowym. Receptury często opisywane w książkach kucharskich Normandii.
  1. Składniki:
    1. Mięso wieprzowe  —  50 dag;
    2. Ogórki kiszone  —  5 szt.;
    3. Cebula  —  2,5 szt.;
    4. Bułka tarta  —  7 ÷ 8 łyżek;
    5. Koncentrat pomidorowy  —  5 łyżek;
    6. Mąka  —  opcjonalnie;
    7. Sól, pieprz  —  do smaku;
    8. Olej  —  opcjonalnie;
  1. Przygotowanie:
    1. Wieprzowinę potnij w plastry, lekko rozbij młotkiem do ubijania mięsa i oprósz solą oraz pieprzem.
    2. Na farsz:
      1. Drobno posiekaną cebulę zeszklij na oleju, na złoty kolor.
      2. Ogórki pokrój w drobną kostkę, wymieszaj je z cebulą i bułką tartą.
    3. Na plastrach mięsa połóż po łyżce farszu, każdy zroluj jak gołąbka i zepnij przy pomocy długiej wykałaczki lub po prostu zszyj nitką.
    4. Każdy zraz obtocz w mące i obsmaż na złoty kolor.
    5. Wszystkie zraziki ułóż w żaroodpornym naczyniu, polej rozcieńczonym w wodzie koncentratem pomidorowym przyprawionym solą i pieprzem.
    6. Umieść naczynie przykryte pokrywką w piekarniku rozgrzanym do temperatury 150°C na około 25 ÷ 30 minut.
      Możesz również dusić zrazy na małym ogniu.
    7. Podawaj gorące.
Życzę smacznego!

Brak komentarzy: