niedziela, 11 lutego 2018

Kotlet z karczku

Przepis wg Magdy Gessler.
Porcji: dla 2 osób.
Kotlety, jak kotlety – mięso rozbijamy tłuczkiem, solimy, pieprzymy, obtaczamy w mące, jajku, bułce tartej i smażymy. Żadna mecyja.
No niby tak, ale w przypadku kotletów z karczku, po rozbiciu mięsa, warto poprzecinać ścięgna, aby mięso podczas smażenia nie kurczyło się. Nigdy nie robiłem – choć ten sposób znałem – kotletów marynowanych w mleku z cebulą oraz przyprawami, ale jak to się mówi „raz kozie śmierć” i wreszcie spróbowałem. Rewelacja, kotlety są delikatne, kruche i dodatkowo zyskują niezwykle wyrazisty smak.
  1. Składniki na kotlety z karczku:
    1. Karczek — 2 plastry po 25 dag;

    1. Składniki na marynatę do mięsa:
      1. Mleko — około ½ l;
      2. Cebula — 1 duża;
      3. Liść laurowy — 1 szt.;
      4. Pieprz — 4 ÷ 5 ziarenek;
    2. Składniki do smażenia kotletów:
      1. Mąka;
      2. Jajka;
      3. Bułka tarta;
      4. Smalec lub olej;
      5. Sól i pieprz mielony;
  1. Przygotowanie:
    1. Plastry mięsa wypłucz w zimnej wodzie, osusz za pomocą papierowych ręczników i rozbij tłuczkiem. Ponacinaj wzdłuż i wszerz ścięgna za pomocą ostrego nożyka – rób to z wyczuciem, żeby nie przeciąć mięsa na wylot. Umieść mięso w naczyniu ( miska, rondel – w czymś, co ma pokrywkę).
    2. Cebulę pokrój w grube krążki i włóż do miski z mięsem, dodaj liścia laurowego oraz pieprz i zalej całość mlekiem tak, aby wszystko zakryło. Przykryte naczynie pokrywką umieść w lodówce na minimum kilka godziny, jednak najlepiej zamarynować mięso wieczorem i włożyć do lodówki na całą noc.
    3. Mięso wyjmij z marynaty i starannie osusz na ręczniku papierowym.
    4. Przygotuj sobie trzy duże talerze:
      W pierwszym rozbij jajka, dolej 2 łyżki mleka, dodaj sól i pieprz i wymieszaj widelcem, aż wszystko ładnie się połączy. Do drugiego naczynia wsyp mąkę a do trzeciego bułkę tartą.
    5. Panierujesz obtaczając z dwóch stron: mąka, jajko, bułka tarta, jajko i na koniec bułka tarta. Jeżeli to dla ciebie za gruba panierka zrób to tylko raz: mąka, jajko i bułka tarta.
    6. Nadmiar bułki delikatnie strzepnij i smaż na tłuszczu z obu stron - na złoty kolor.
    7. Podawaj np z młodymi ziemniakami i kapustą zasmażaną, przybrane usmażoną cebulą.
Życzę smacznego!
  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. Grube krążki cebuli po to, aby odsączone z mleka, oprószyć mąką i usmażyć na złoto, na tej samej patelni, co kotlety. Świetny dodatek do kotleta z ziemniakami.


Źródła:
Wikipedia, wolna encyklopedia;
M. Disslowa, Praktyczny Podręcznik Kucharstwa, Poznań 1931.

Brak komentarzy: