czwartek, 8 lutego 2018

Pieczona dynia w ziołach z ostrym serem pleśniowym

Z przepisów Babci Michaliny.
  1. Składniki na dynię w ziołach:
    1.  Dynia piżmowa[1] — 1 szt.;
    2.  Tymianek — jedna garść;
    3.  Majeranek — jedna garść;
    4.  Czosnek — 2 ząbki;
    5.  Cebulka szalotka — 3 szt.;
    6.  Ocet cherry lub balsamico — 30 ÷ 50 ml (kieliszek);
    7.  Oliwa — ¼ szklanki;
    8.  Koniak — 30 ÷ 50 ml (kieliszek);
    9.  Ser pleśniowy ostry do pokruszenia — opcjonalnie wg uznania;
  1. Przygotowanie dyni w ziołach:
    1. Dynię obierz ze skóry, oddziel włókna z nasionami a miąższ pokrój w grubą kostkę lub łódeczki.
    2. Zacznij rozgrzewać piekarnik do temp 180 ÷ 200°C.
    3. W misce wymieszaj wszystkie składniki[2] (od punktu 2 do punktu 8), po czym dodaj kostki dyni, które w nich dokładnie obtocz.
    4. Wrzuć całą zawartość miski na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i umieść w rozgrzanym piekarniku.
    5. Pieczemy dynię, co 10 min obracając, do czasu, aż przyrumieni się z każdej strony i będzie miękka. Czasu pieczenia nie da się określić, bo jest on zależny od wielkości dyni i twardości jej miąższu.
    6. Upieczoną dynię wyłóż na półmisek i posyp z wierzchu pokruszonym serem. Koniec.
    7. Tak przygotowaną dynię można podawać, jako dodatek do ryby lub drobiu np. z grilla.
Życzę smacznego!

Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
Ad 1.
Dynia Piżmowa, której miąższ jest wonny, o charakterystycznym zapachu piżma [3] ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się zarówno do faszerowania, pieczenia, przygotowania z niej puree czy zupy.
Z dyni piżmowej a zwłaszcza z jej górnej części wychodzą fantastyczne frytki. Wystarczy odciąć i obrać jej górną część, pokroić w słupki, natłuścić oliwą czy olejem (np. kokosowym) i upiec w piekarniku.
Dynia piżmowa pochodzi z Ameryki Środkowej. Ma charakterystyczny gruszkowaty kształt i jasną skórkę oraz małe gniazdo nasienne, dzięki czemu nie tracimy wiele na wadze przy oczyszczaniu jej.
Waga jej owoców dochodzi nawet do 20 kg.
Ad 2. Jeżeli chcesz zastosować świeży tymianek, majeranek, czosnek i cebulkę, należy je bardzo drobno poszatkować. Oczywiście składniki te mogą być suszone, ale wówczas, przed włożeniem dyni do piekarnika, dobrze je wymieszaj, aby nasiąkły octem, oliwą i koniakiem, wówczas warto, ba, w ogóle warto te składniki przed pieczeniem potrzymać w miedniczce pod przykryciem kilkanaście/dziesiąt minut, by dynia złapała ich aromat.
Ad 3.
Piżmo – Zwierzęca strona perfumerii
Piżmo ma zapach mocny, ciężki, ciepły, słodkawy, przytłaczający, zmysłowy i nieco mdlący. Było ono składnikiem perfum wielu koronowanych głów, między innymi królowej Elżbiety I. W wersji naturalnej jest substancją droższą od złota. Nic zresztą dziwnego, gdyż bardzo trudno pozyskać większą jego ilość.
Piżmo jest wydzieliną, którą produkują męskie gruczoły zwierząt z rodziny piżmowcowatych, reprezentowanych przez gatunek Moschus moschiferus (żyje w lasach Azji Północno-Wschodniej) i Moschus chrysogaster (z Himalajów). Za jego pomocą wabią one samice w okresie godowym. Ponoć im wyżej nad poziomem morza, tym lepsza jakość tej substancji.
Ludziom natomiast służy za istotny składnik kompozycji zapachowych oraz utrwalacz perfum. Jest to substancja popularna i cenna nie tylko poprzez swoje oddziaływanie na zmysł zapachu, lecz również przez niską dostępność (zyskała elitarny status).
Żródło; Blog Elamo

Źródła:
Wikipedia, wolna encyklopedia;
Michalina S., Pamiętnik zawierający przepisy kulinarne, Sewastopol 1935 ÷ 1939.

Brak komentarzy: