- Sos z młodych grzybków lub pieczarek
Proporcje składników: 10÷12 grzybków; 3 dag masła; 3 dag mąki; troszeczkę soku z cytryny; 125 ml śmietany; 1 cebula; łyżeczka posiekanej zielonej pietruszki; rosół lub woda.
Przygotowanie:
- Poszatkuj cebulę i oczyszczone oraz wypłukane grzybki.
- Wrzuć cebulę z grzybami do rondelka na rozgrzane masło, wymieszaj i duś na małym ogniu, pod przykryciem, we własnym sosie, aż wyparuje woda.
- Obsyp mąką i podsmaż, podlej rosołem lub wodą, dodaj pietruszkę, sok z cytryny, śmietanę i zagotuj razem. Koniec.
- Sos z młodych grzybków lub pieczarek zaciągnięty żółtkiem
Wykonaj sos według powyższego przepisu, lecz przed podaniem na stół, zaciągnij go rozkłóconym żółtkiem z rosołem.
- Sos z głogu do dziczyzny
Proporcje składników: 1 szklanka głogu; 4 owoce jałowca; kawałek liścia laurowego; 2 goździki; kieliszek czerwonego wytrawnego wina; 2 dag masła; 1 dag mąki; 1 szklanka rosołu; 2 dag cukru; szczypta soli; warunkowo - sok z cytryny.
Przygotowanie:
- Głóg oczyść z włosków i wydryluj z ziarenek; opłucz.
- Umieść głóg w garnuszku, wlej tyle wody, aby tylko go przykryła i gotuj, a gdy zmięknie przetrzyj przez sito.
- Zrób zasmażkę z masła i mąki; jak gotowa dodaj przetarty głóg, liść laurowy, goździki, cukier, sól, wlej wino, rozprowadź rosołem i gotuj ok. ½ godziny. Jeżeli wolisz sos ostrzejszy dodaj odrobinę soku z cytryny.
- Po tym czasie całą zawartość przecedź i zmieszaj z sosem spod pieczeni.
- Otrzymanym sosem polej serwowaną pieczeń.
Przeczytaj 3 wskazówki zawarte w punkcie 1.
- Sos z powideł wiśniowych lub głogowych
Proporcje składników: 1 kopiata łyżka powideł (max 12 dag); 125 ml wina; kawałek cynamonu; kilka łyżek sosu spod pieczeni z dzika lub wieprzowiny; 2 goździki; 4 ziarenka ziela angielskiego.
Przygotowanie:
- W miseczce rozmieszaj powidła z winem, dodaj sos spod pieczeni; wymieszaj, wrzuć goździki, ziele angielskie, cynamon i zagotuj.
- Gotowy sos przecedź przez sito i polej cienkimi, zdobiącymi strużkami pokrojoną pieczeń.
- Sos holenderski
Proporcje składników: 4 żółtka; 10 dag masła. Warunkowo: 125 ml (pół szklanki) białego wina lub sok z 2 cytryn; 125 ml rosołu spod ryby, lub rosołu zwykłego, lub śmietanki; szczypta soli.
Przygotowanie:
- Do gotowanej ryby: wbij żółtka do garnka i rozkłuć z chłodnym rosołem spod ryby, dolej wino i ubijając podgrzewaj, ale tak, aby nie zagotować- żółtka nie mogą się zwarzyć.
Gdy sos zacznie gęstnieć zacznij – cały czas ubijając – dodawać, po kawałku masło. Ubijaj do czasu, aż sos zbieleje. Koniec.
- Do jarzyn, parówek, jajek na twardo etc.: rozkłuć żółtka ze zwykłym rosołem lub śmietanką, wówczas zamiast wina użyj soku z cytryny; Dodaj szczyptę soli i dalej postępuj jak powyżej.
Sosy serwuj od razu. Nie powinno się ich podgrzewać, bo mogą się zwarzyć.
Przeczytaj wskazówkę zawartą w punkcie 2.
- Sos holenderski 2
Proporcje składników: 2 dag mąki; 1 szklanka śmietanki (250 ml); 2 żółtka; sok z 1 cytryny; 8 dag masła; szczypta soli.
Przygotowanie:
- Śmietankę wlej do niezbyt dużego garnka, dodaj mąkę i wszystko dobrze roztrzep za pomocą widelca.
- Garnek z mąką oraz śmietaną zacznij podgrzewać [zobacz wskazówkę w punkcie 2] i mieszaj aż zgęstnieją; dodaj masło, sok z cytryny, sól, żółtka i ubijaj do momentu, gdy sos zbieleje. Nie dopuść do zagotowania sosu.
- Jeżeli sos będzie za gęsty, możesz dodać trochę rosołu.
Sos serwuj od razu. Nie powinno się go podgrzewać, bo może się zwarzyć.
- Sos huzarski
Proporcje składników:
Przygotowanie sosu:
- Obierz pomidora ze skórki, przekrój na pół, usuń nasiona i pokrój w drobne paski; podobnie pokrój szynkę; chrzan utrzyj na najmniejszych oczkach tarki i zmieszaj z sokiem z cytryny; czosnek zetrzyj albo przeciśnij przez praskę. Niech czekają na swoją kolej.
- Drobno pokrój obrane: cebulę, marchewkę i pietruszkę.
- W rondlu rozgrzej masło; wrzuć do niego przygotowane warzywa, liść laurowy, bazylię i cukier; smaż aż jarzyny zmiękną i nabiorą złotego koloru.
- Następnie oprusz je mąką, mieszając podsmaż i rozprowadź wywarem jarzynowym; gotuj na wolnym ogniu przez ok. 40 minut.
- Po tym czasie zdejmij rondel z ognia, wlej wino, posól i wszystko przetrzyj przez sito; przetartą zawartość wlej z powrotem do rondla i zagotuj; dodaj przygotowane produkty z punktu „a”. Gotowe!
- Podawaj do sztuki mięsa i huzarskiej pieczeni.
- Sos jałowcowy
Proporcje składników: Resztki mięsa z dziczyzny; 6 dag wędzonki; 1 cebula; kawałek marchwi i selera; 1 łyżka owoców jałowca; 125 ml wina; 1 pomidor; 3 dag masła; 3 dag mąki; rosół; sól do smaku. Warunkowo: sok z cytryny, szczypta cukru, kilka kropel karmelu lub 2 ÷ 3 pręciki szafranu.
Przygotowanie:
- Pokrój na małe kawałki resztki z dziczyzny, wędzonkę, pomidora obranego ze skórki, marchew, seler oraz cebulę.
- Wrzuć je do rondla wraz z owocami jałowca i smaż pilnując, aby się ładnie zrumieniły; zrumienione podlej rosołem tak, aby tylko je przykrył, i gotuj przez ok. 1 godzinę.
- Zrób białą zasmażkę z masła i mąki, rozprowadź ją dokładnie ugotowanym i przecedzonym wywarem, dolej wino, posól do smaku; zagotuj. Koniec.
- Sos podawaj do dziczyzny, pasztetów, pieczeni baraniej i wieprzowej.
- Gdyby sos był mało wyrazisty dolej soku z cytryny, dodaj cukier i karmel.
- Natomiast, jeżeli chcesz, aby twój sos stał się wykwintny oraz bardziej aromatyczny, dodaj na koniec roztarte pręciki szafranu, wcześniej namoczone w łyżeczce wina.
[Wejdź tu i zobacz trzy sposoby przygotowania szafranu do potraw.]
- Sos jarzynowy
Proporcje składników: Seler, pietruszka, cebula, marchewka, ziemniak, koperek (razem 25 dag); 4 dag masła; 2 dag mąki; sok z 1 cytryny; 250 ml rosołu; kilka kropel karmelu; sól do smaku.
Przygotowanie:
- Obierz, wypłucz i poszatkuj jarzyny.
- Wrzuć poszatkowane do rondla, zalej niewielką ilością rosołu i duś pod przykryciem do ich miękkości; przetrzyj przez sito lub po prostu zmiksuj blenderem.
- Zrób zasmażkę z masła oraz mąki, rozprowadź pozostałym rosołem, dodaj zmiksowane jarzyny, sok z cytryny, posól do smaku i zabarw karmelem.
- Podawaj do panierowanych kotletów rybnych lub do ryby gotowanej.
Do ryby gotowanej: rosół możesz zastąpić wywarem spod ugotowanej ryby.
- Sos kaparowy
Proporcje składników: 3 dag masła; 2 dag maki; 2 dag kaparów; sok z ½ cytryny; 125 ml śmietany; szczypta cukru; 250 ml rosołu lub wywaru z jarzyn; sól do smaku. Warunkowo: żółtko.
Przygotowanie:
- Zrób białą zasmażkę z masła i mąki; rozprowadź ją rosołem lub wywarem z jarzyn; dodaj opłukane kapary, cukier i sok z cytryny.
- Gdy sos się zagotuje wlej śmietanę i ewentualnie posól. Gotowe!
Można wszystko zaciągnąć żółtkiem, które wbij, do już zdjętego z ognia sosu, dobrze wymieszaj i od razu podawaj.
Sosu zaciągniętego żółtkiem nie można gotować, bo jajko się zetnie.
Życzę smacznego! Baltazar.
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- W proporcjach składników, bardzo często Maria Disslowa nie wspomina o żadnych przyprawach; natomiast, prawie zawsze, występuje w nich wówczas rosół, który w jej założeniu, był gotowany z myślą o jakiejś zupie i doprawiany dużo wcześniej. Ówczesna gospodyni przyrządzała posiłki z planowanym rozmysłem i gdy przewidywała robienie sosu, to odlewała porcję przyprawionego wywaru nawet dzień wcześniej. Wobec powyższego należy przyjąć, że sosy M. Disslowej zostały doprawione solą, liściem laurowym, zielem angielskim i warunkowo pieprzem.
- Zamiast wina można wlać 125 ml kwaśnej śmietany.
Można też robić sos bez cukru, dodając 1 łyżkę powideł (np. śliwkowych) z odrobiną soku z cytryny.
Jeżeli chodzi o wino, to możesz zastosować każde, czerwone słodkie lub półwytrawne, ale powinieneś pamiętać, że sos ma być tylko słodkawy, więc aby to utrzymać reguluj ilością cukru i sokiem z cytryny; no chyba, że lubisz słodkie sosy do dziczyzny - rzecz gustu i smaku - kombinuj.
- Aby uniemożliwić zagotowanie się sosu, można garnek z sosem umieścić w drugim, ciut większym garnku z wodą, którą podgrzewasz. Widziałem jak robi to moja Babcia Michalina: garnek z ubijanym produktem, po włożeniu do większego, opierał się na brzegu większego garnka na własnych uszach, przez co jego dno nie stykało się z dnem większego garnka.
Ubijaj za pomocą miksera na małych obrotach, używając końcówek do ubijania białek.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz