czwartek, 1 lutego 2018

Zupa „Szczy”

Przepis Marii Disslowej z pierwszej połowy XX wieku.
Disslowa podała nazwę w cudzysłowie. Zapewne chodzi o щи [wymawia się szczi (cz bardzo miękkie)], co po rosyjsku znaczy kapuśniak. Więc dlaczego „Szczy”? Możemy się tylko domyślać, że we wschodniej Galicji Polacy tak wymawiali tą nazwę, i tak nazywali tą zupę. Nie będzie błędem jak powiemy, że zupa ta, to Kapuśniak kresowy.
Szczi (ros. щи) – znany w kuchni rosyjskiej rodzaj zupy z warzyw liściastych, z dodatkiem mięsa, grzybów lub ryb. W zależności od zastosowanego wywaru, szczi może być swoistym kapuśniakiem, zupą grzybową lub rybną, przy czym kapusta pozostaje składnikiem niezmiennym [Cytat z Wikipedii].
  1. Składniki na szczy:
    1. Chudy wieprzowy szponder — 25 dag;
    2. Kiełbasa (np. zwyczajna, toruńska) — 12 dag;
    3. Grzyby suszone — 2 dag;
    4. Jarzyna — jak do każdej zupy;
    5. Cebula — 1 duża;
    6. Kapusta świeża —  50 dag;
    7. Smalec — 4 dag;
    8. Szczaw — spora garść;
    9. Kwas z ogórków kiszonych — 250 ml;
    10. Śmietana kwaśna — 250 ml;
    11. Sól — opcjonalnie;
    12. Pieprz — do smaku;
    13. Zielona pietruszka — garstka;
  1. Przygotowanie zupy szczy:
    1. Ugotuj szponder, jarzyny i grzyby. Z przygotowanego rosołu wyjmij szponder, kalarepę, marchew, pietruszkę oraz grzyby i pokrój je w następujący sposób: szponder w kosteczkę, jarzyny w niewielkie słupki a grzybki w paseczki.
    2. Poszatkuj drobno kapustę, osól i wymieszaj. Pozostaw na boku na jakiś czas. Robimy tak, aby odcisnąć z niej gorycz gdy zacznie puszczać sok. Jest to sposób dobry, jednak można też pozbyć się goryczy zagotowując poszatkowaną kapustę w osolonej wodzie, którą następnie przecedzamy nad zlewozmywakiem do durszlaka i opłukujemy wodą.
    3. W osobnym, sporawym rondlu zasmaż na smalcu posiekaną drobno cebulę, następnie dodaj do niej przygotowaną kapustę i duś wszystko pod przykryciem na małym ogniu podlewając rosołem.
    4. W między czasie uduś do miękkości posiekany szczaw w niewielkiej ilości smalcu i wody.
    5. Gdy kapusta zmięknie wlej do niej przez drobne sitko resztę rosołu, dodaj uduszony szczaw, pokrojoną w plasterki kiełbasę, przygotowany szponder, grzybki i jarzyny. Wlej kwas ogórkowy dopraw solą i pieprzem do smaku. Na koniec zapraw śmietaną.
Życzę smacznego!

Brak komentarzy: