czwartek, 8 grudnia 2016

Gołąbki z kapusty pekińskiej - nadziewane mięsem, kapustą, pomidorami i kabaczkiem

Kuchnia ukraińska
Patrząc na kapustę pekińską, aż trudno uwierzyć, że w tym zielonym warzywie występuje β-Karoten (beta-karoten). Jest go na tyle dużo, że wystarczy już jeden, duży liść kapusty, by pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na tą prowitaminę. β-Karoten jest bezpieczną odmianą karotenu, gdyż organizm przetwarza tylko taką jego ilość, jaka jest mu potrzebna. Warto również dodać, że β-Karoten ma działanie antyoksydacyjne, chroni nasz organizm przed drobnoustrojami i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i systemu immunologicznego ¹.
Kapusta pekińska na surowo wykorzystywana jest do zawijania wieprzowiny czy ostryg lub jako składnik zup. Bardzo dobrze smakuje smażona z woka z innymi dodatkami, takimi jak tofu czy grzyby. Wydobywa wówczas swój naturalny lekko słodkawy smak. W polskiej kuchni jednak najczęściej stanowi główny składnik surówek i sałatek dodawanych do głównych dań.
Warto jednak wypróbować kapustę pekińską w gołąbkach.
  1. Składniki:
    1. Kapusta pekińska  —  1 szt.;
    2. Wołowina mielona  —  50 dag;
    3. Cukinia  —  1 szt.;
    4. Pomidorki młode  —  2 szt.;
    5. Cebula  —  1 szt.;
    6. Biały chleb lub bagietka  —  opcjonalnie ²;
    7. Sos pomidorowy  —  1 łyżka ³;
    8. Śmietana kwaśna  —  3 łyżki ³;
    9. Masło roztopione  —  1 łyżka;
    10. Cebulka zielona (szczypior)  —  1 pęczek;
    11. Małe papryczki chili  —  nie wymagane;
    12. Sól, pieprz  —  do smaku;
  1. Przygotowanie kapusty pekińskiej:
    1. Kapustę wypłucz w zimnej wodzie. Odetnij końcówkę z głąbem (jakieś 2 ÷ 3 cm) i poodejmuj największe liście, które posłużą do gołąbków.
      Teraz liście należy z blanszować. Ja do tego używam garnka do gotowania na parze i drugiego garnka, w którym mieści się wkładka cedzakowa z garnka do gotowania na parze.
      Zagotowuję, lekko osoloną, wodę w garnku do gotowania na parze, a gdy woda w nim zacznie wrzeć, wkładam do niego wkładkę z liśćmi kapusty na 1,5 ÷ 2 min. Po tym czasie powoli wyjmuję wkładkę z wrzątku (mam kapustę odcedzoną) i umieszczam ją w drugim garnku z lodowatą wodą (hartowanie).
    2. Z liści do gołąbków zetnij grube kłącza, aby przy zawijaniu nie połamały się.
    3. Pozostałą część kapusty poszatkuj i zachowaj.
  1. Przygotowanie farszu:
    1. Pieczywo namocz w wodzie. Jak całkowicie nią przesiąknie, odciśnij maksymalnie z niego płyn tak, jak to się robi przy kotletach mielonych.
    2. Pomidory obierz ze skórki i oddziel miąższ od nasion.
    3. Cebulę obierz i drobno posiekaj, a obraną ze skóry cukinię oraz miąższ pomidorów pokrój w małą kostkę.
    4. Z połową poszatkowanej kapusty wymieszaj dokładnie mielone mięso, odciśnięte z wody pieczywo, posiekaną cebulę, pokrojone w kostkę pomidory oraz kabaczek i przyprawy.
    5. Farsz gotowy!
  1. Przygotowanie gołąbków:
    1. Na liściach układaj farsz i zawijaj gołąbki wiążąc je łodygami zielonej cebuli. Można to zrobić z papryczką chili - jak na zdjęciu.
    2. Formę do pieczenia nasmaruj roztopionym masłem i umieść w niej przygotowane gołąbki. Przykryj formę folią i piec przez 20 minut w piekarniku o umiarkowanej temperaturze.
    3. W między czasie przygotuj sos. Zmieszaj sos lub pastę pomidorową ze śmietaną doprawiając przyprawami. Ilość sosu pozostawiam do Twojej decyzji - w składnikach podałem tylko gramaturę.
    4. Po 20 min dodaj do formy pozostałą kapustę, polej wszystko sosem pomidorowo-śmietanowym i piec przykryte jeszcze 15 min.
    5. Podawaj gorące.
Życzę smacznego!

  1. Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
    1. ad ¹ - β-Karoten wzmacnia system immunologiczny, chroni wyściółkę przewodu pokarmowego i dróg oddechowych przed infekcjami, zapobiega rozedmie płuc i bronchitowi. Odgrywa istotną rolę w profilaktyce przeciwmiażdżycowej wpływając na obniżenie poziomu cholesterolu. β-Karoten zapewnia ponadto prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, zwłaszcza o zmierzchu, oraz warunkuje prawidłowe rogowacenie nabłonków, opóźnia procesy starzenia się.
      Wskazania:
      1. choroby skóry (fotodermatozy, osutki i pokrzywki świetlne, bielactwo)
      2. przygotowanie skóry na działanie promieniowania
      3. zaburzenia widzenia o zmierzchu [wikipedia]
    2. ad ² - Ja moczę jedną, czerstwą bułkę pszenną, ale ilość zastosowanego pieczywa zależy od Ciebie. Pieczywo spełnia ty rolę swoistego wypełniacza farszu oraz skleja jego składniki ze sobą. Nie zaszkodzi złamać ten przepis i zamiast pieczywa zastosować 10 ÷ 20 dag ugotowanego ryżu lub jakiejś kaszy.
    3. ad ³ W składnikach podałem gramaturę, ilość zależna od własnych gustów.

Brak komentarzy: