- Przygotowanie kapusty:
- Pierwsza metoda: z oczyszczonej kapusty, przy pomocy małego ostrego noża, wytnij głąb. Następnie umieść ją w odpowiedniej wielkości garnku we wrzącej, gotującej się wodzie i obgotuj przez ok 5 ÷ 10 minut w zależności od wielkości główki. Po tym czasie pozostaw ją w tej wodzie jeszcze przez 30 minut. Następnie, po ostudzeniu, oddziel liście delikatnie, aby uch nie ponadrywać i pościnaj z nich grubsze kłącza.
Druga metoda: kapustę oczyść wytnij gołąb. Włóż całą do dużego garnka, zalej wrzątkiem. Gotuj, stopniowo zdejmując liście, gdy zaczną mięknąć. Zetnij z liści grubsze kłącza.
- Przygotowanie farszu:
- Jeżeli zdecydowałeś się na grzyby suszone, to grubo przed rozpoczęciem przygotowywania farszu, szybko, ale dokładnie przepłucz je w zimnej wodzie na durszlaku (cedzak), żeby pozbyć się zanieczyszczeń i drobinek piasku. Następnie umieść grzyby w garnku z zimną wodą i odstaw do namoczenia na kilka godzin. Pod koniec moczenia pomieszaj je łyżką, poczekaj kilka chwil, przełóż do innego garnka i zalej wodą, w której się moczyły. Uwaga! Zapewne w wodzie tej znajdują się jeszcze odrobinki piasku, więc pozwól im opaść na dno i dopiero dolewaj powoli pozostawiając odrobinę płynu na dnie. Gotuj wszystko do miękkości grzybów. Miękkie grzyby odcedź i pozostaw do ostygnięcia, a następnie drobno posiekaj.
Wodę spod grzybów zachowaj, bo wykorzystasz ją do podlania gołąbków.
- Jeżeli zdecydowałeś się na świeże grzyby (z braku laku, mogą to być również pieczarki), drobno je posiekaj.
- Na głębokiej patelni (np. typu wok) rozgrzej 2 łyżki oleju, zeszklij na nim drobno posiekaną cebulę, następnie grzyby, dodaj ugotowany na sypko ryż, dopraw solą, pieprzem, przyprawami i wszystko wymieszaj.
- Przygotowanie gołóąbków:
- Uzyskany farsz nakładaj po 2 ÷ 3 łyżki na liść kapusty i zawijaj gołąbki.
- Dno dużego, żaroodpornego garnka wyłóż niepotrzebnymi liśćmi kapusty, poukładaj ciasno na nich gołąbki, podlej odrobiną wody, a w przypadku grzybów suszonych, wywarem z pod grzybów i polej wszystko sosem pomidorowym.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 ÷ 200°C i umieść w nim, przykryte pokrywką, gołąbki na 30 ÷ 40 minut.
- Podawaj gorące, przybrane koperkiem lub natką pietruszki.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- Przygotowanie ryżu na sypko wymaga poświęcenia czasu. Ja w tym przypadku stosuję garnek do gotowania na parze.
Najpierw, we wkładce cedzakowej garnka, płuczę ryż pod bieżącą zimną wodą. Płuczę dotąd, aż woda przestanie być mętna i stanie się czysta i przeźroczysta. Dzięki temu nasz ryż nie będzie się kleił.
- W garnku doprowadzam do wrzenia dużą ilość osolonej wody i wkładam do niego wkładkę cedzakową z ryżem. Gdy woda zacznie ponownie wrzeć i ryż w niej zacznie wirować, zmniejszam płomień. Od tego momentu gotuję ryż jeszcze przez 5 minut.
- Po upływie pięciu minut wyjmuję wkładkę z ryżem, automatycznie odcedzając go z wody.
- Z garnka wylewam znaczną jej część. Pozostawiam jej na dnie około 2,5 cm - tyle aby po włożeniu wkładki z ryżem do garnka, ryż z wodą nie miał kontaktu.
- Gdy woda się zagotuje, zmniejszam płomień, przykrywam garnek pokrywką i paruję ryż do jego miękkości (ok. 10 minut).
W ten sposób przyrządziłeś swój ryż idealnie sypki. Ryż podawaj od razu, albo po owinięciu go w koc przechowuj gorący przez jakiś czas.
W naszym przepisie, ryż do gołąbków pozostaw do ostygnięcia.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz