- Talarki z parzonego ciasta
Proporcje składników: 1 łyżka masła; ok. 3 łyżki mąki; 1 całe jajko lub 2 żółtka.
- W garnuszku zagotuj 2 łyżki wody i 1 łyżkę masła; jak masło rozpuści się dołóż 3 łyżki mąki i wymieszaj na gładkie ciasto.
- Ostudź, dodaj jajko lub 2 żółtka (zalecam żółtka), dobrze wymieszaj łyżką – jeżeli ciasto jest zbyt rzadkie, dodaj trochę więcej mąki (ilość mąki jest zależna od wielkości i świeżości jajka).
UWAGA! Ciasto ma być mięciuchne, takie ino, ino. Byle tylko dało się zrolować, wobec tego ostrożnie z mąką.
- Utocz, na podsypanej mąką stolnicy, z ciasta wałeczki na palec długie i wrzucaj je na osolony wrzątek.
- Po ugotowaniu, za pomocą łyżki cedzakowej, przełóż je do lodowatej wody, a gdy stężeją, pokrój w talarki i wrzuć do gorącego rosołu lub zupy.
- Tapioka [1]
Proporcje składników: 1 łyżka na jedną osobę.
- Tapiokę wsyp na wrzący rosół lub mleko; po wsypaniu i delikatnym zamieszaniu zdejmij garnek z ognia. Po jakimś czasie stanie się pełna i miękka. Nie gotuj jej, bo się rozpłynie.
- Z mlekiem chętnie jadają ją dzieci, wskazana jest dla osób chorych na celiakię.
- Uszka z grzybów
Proporcje składników: na ciasto — 8 dag mąki; 1 żółtko z jajka; gorąca woda. na farsz — 3 dag grzybów suszonych; 1 cebula; 2 dag masła; 1 łyżka tartej bułki; 1 białko z jajka; garstka zielonej pietruszki; 1 szczypta soli.
- Grzyby namocz i ugotuj.
- Ugotowane grzyby bardzo drobno posiekaj; przesmaż na maśle razem z drobno posiekaną cebulą; następnie, wymieszaj grzyby i cebulę z bułką, posiekaną natką pietruszki, białkiem i szczyptą soli.
- Oddzielnie zagnieć ciasto z mąki, żółtka i odrobiną gorącej wody; rozwałkuj cienko i potnij na małe kwadraciki. [Zobacz jak zrobić idealne ciasto na uszka.]
- Na każdy kwadracik nakładaj niewielką porcję grzybków i zawijaj lepiąc malutkie pierożki.
- Pierożki wrzucaj na osolony wrzątek i jak wypłyną na wierzch, gotuj jeszcze przez 3 minuty.
- Tym sposobem można robić różnego rodzaju uszka do zup: z ryby, cebuli, jarzyn, ziemniaków, mięsa, fasoli i grochu.
- Zielone listki do rosołu i zup - podnoszą bardzo walory smakowe zup.
Proporcje składników: Kilka liści głowiastej sałaty; kilka liści szczawiu; 1 łyżka masła; 1 łyżka rosołu.
- Pokrój w kwadraciki lub w paseczki liście sałaty i szczawiu; duś kilka minut pod przykryciem z masłem i rosołem; aby nie pognieść listków nie mieszaj łyżką, tylko przewracaj delikatnie widelcem. Wkładaj wprost do rosołu lub zupy.
- Możesz też zrobić tak: połóż kilka listków jeden na drugi i powycinaj równe kształty (kółka, kwadraty, trójkąty itd.). Przed podaniem rosołu wrzuć do niego garść takich listków i zagotuj kilka razy.
Do rosołu lub zupy z listkami można włożyć pulpety lub pokrojony grzybek.
Życzę smacznego!
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- ad 1. Tapioka powstaje z manioku, który wywodzi się z Brazylii. Występuje w postaci perłowych kulek, płatków i mąki. Jest bez smaku.
Zawiera głównie lekkostrawne węglowodany i niewiele białka. Nie zawiera glutenu i cholesterolu. Białka, tłuszcze, błonnik, witaminy i składniki mineralne występują w śladowej ilości. Tapioka, jako produkt bezglutenowy zalecana jest osobom z celiakią i nietolerującym białka, a także w takich jednostkach chorobowych jak choroba Leśniowskiego-Crohna, oraz w prewencji cukrzycy typu 2.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz