- Sos ogórkowy
Proporcje składników: 2 dag masła; 3 dag mąki; 1 kiszony ogórek; 2 łyżki kwasu ogórkowego; 125 ml śmietany; nać pietruszki; świeży koperek.
Warunkowo: 250 ml rosołu; 1 świeży ogórek; ½ ząbka czosnku; sok z cytryny.
Przygotowanie:
- Zrób białą zasmażkę z masła oraz mąki i rozprowadź ją szklanką (250 ml) wody.
- Wlej kwas ogórkowy; wrzuć posiekaną pietruszkę i koperek oraz pokrojony w drobniutkie paseczki ogórek obrany ze skórki; zagotuj.
- Przed samym podaniem dopraw solą oraz pieprzem do smaku i wlej śmietanę.
Ostrożnie z doprawianiem! Kwas ogórkowy i ogórki są słone.
Sos ten, można przygotować bez śmietany. Wówczas białą zasmażkę należy rozprowadź szklanką (250 ml) rosołu i oprócz pozostałych składników, dodatkowo dodać roztarty czosnek.
Podobnież można zrobić sos ze świeżego ogórka dodając do smaku sok z cytryny zamiast kwasu ogórkowego.
- Sos ogórkowy z żółtkiem
Zrób sos jak poprzedni, z tym, że do śmietany wbij żółtko i dokładnie je rozkłóć (rozbełtaj). Przed podaniem na stół zaciągnij sos śmietaną oraz żółtkiem i przecedź przez sitko. Gotowe.
- Sos z oliwek
Proporcje składników: 5 dag oliwek; 3 dag sardeli; 3 dag kaparów; 4 dag masła; 2 dag mąki; szczypta cukru; sok z ½ cytryny; odrobina karmelu; 250 ml rosołu.
Przygotowanie:
- Zrób zasmażkę z masła oraz mąki;
- rozprowadź rosołem i zabarw karmelem;
- dodaj sok z cytryny, szczyptę cukru, całe kapary, oliwki i sardele pokrojone w cienkie paseczki;
- Całość zagotuj.
- Sos orleański
Proporcje składników:
Przygotowanie:
- Zrób z masła i mąki zasmażkę, rozprowadź rosołem, dla koloru dodaj karmel, następnie cukier, sól, pieprz, gałkę muszkatołową i sok z cytryny.
- Zagotuj i dołóż pokrojone w drobną kostkę korniszony, białka jajek, marchewkę, oczyszczone sardele oraz kapary.
- Na koniec włóż świeże masło, rozmieszaj i od razu podawaj do baranich kotletów, ryb, kury, dziczyzny oraz sztuki mięsa.
Sos ostry Proporcje składników:
Przygotowanie:
- Pomidory obierz ze skórki, odrzuć nasiona a miąższ pokrój na małe kawałki; cebule drobno posiekaj; marchew, seler i pietruszkę pokrój w drobną kostkę.
- W rondlu roztop masło, wrzuć do niego pokrojone produkty, jałowiec, liść laurowy, ziele angielskie i duś podlewając od czasu do czasu łyżką rosołu; jak zmiękną, wyjmij jałowiec, liść laurowy, ziele angielskie i zmiksuj wszystko blenderem.
- Teraz dolej wino oraz sok z cytryny, dodaj cukier, pieprz kajenne lub ostrą paprykę, opłukane i drobno pokrojone grzybki oraz kapary.
- Zaciągnij wszystko mąką rozbełtaną z rosołem i zabarw karmelem. Zagotuj.
Sos powinien być ostry i niezbyt gęsty. Gęstość regulujesz rosołem, więc dolewaj go z rozwagą – może wejść całe 250 ml, ale nie musi, gdyż sos również nie może być zbyt rzadki.
- Wyśmienicie nadaje się do pieczeni na dziko i baraniny.
Sos ostrygowy Proporcje składników: 4 dag masła; 4 dag mąki; sok z 1 cytryny; 12 ostryg; 500 ml rosołu rybnego.
Przygotowanie:
- Z masła i mąki zrób białą zasmażkę, rozprowadź ją rosołem i dodaj sok z cytryny.
- Ostrygi wrzuć na wrzątek, zagotuj i dodaj do sosu; wymieszaj.
- Sos powinien być stosunkowo kwaśny.
Podaje się go do smażonej ryby.
Sos parmezanowy Proporcje składników: 3 dag masła; 2 dag mąki; 125 ml śmietany; sok z 1 cytryny; 4 dag parmezanu; wywar z kalafiora lub szparagów.
Przygotowanie:
- Zasmaż masło z mąką; rozprowadź wywarem; dodaj utarty ser, który rozgotuj; dolej śmietanę oraz sok z cytryny i wymieszaj. Gotowe.
- Sos również można zaciągnąć żółtkiem.
- Wyśmienicie nadaje się do kalafiorów i szparagów.
Sos pietruszkowy
Przygotowanie:
Wykonujesz go tak samo jak sos koperkowy, lecz zamiast koperku dodajesz natkę młodej pietruszki.
Podajesz do sztuki mięsa, do ryby i kotletów jarzynowych.
Sos pomidorowy Proporcje składników: 12 dag pomidorów; 1 cebula; 2 dag masła; 2 dag maki; 250ml śmietany; 250 ml rosołu.
Przygotowanie:
- Przekrój pomidory na pół, wybierz ziarna, wrzuć je do rondelka, dolej pół szklanki wody, dodaj cebulę i duś pod przykryciem przez 10 min.
- Zrób zasmażkę z masła i mąki.
- Przetrzyj pomidory przez sitko, dodaj do zasmażki, którą następnie rozprowadź rosołem; dolej śmietanę i osól do smaku. Koniec
Sos pomidorowy czysty Proporcje składników: 20 dag pomidorów; ½ liścia laurowego; kawałek selera; 1 cebula; 250 ml rosołu; sok z ½ cytryny; szczypta cukru; 4 dag masła; 1 dag mąki.
Przygotowanie:
- Przekrój pomidory na pół, wybierz ziarna, wrzuć je do rondelka, dolej pół szklanki wody, dodaj cebulę, cienko poszatkowanego selera, liść laurowy i duś pod przykryciem przez 10 min.
- Jak zmiękną, przetrzyj je przez sitko, rozprowadź rosołem, dodaj troszkę soku z cytryny oraz cukier i rozprowadź zasmażką z masła i mąki – zagotuj.
- Sos powinien byś słodko-kwaśny i korzenny.
- Podawaj do jajek, do kotletów ziemniaczanych albo z jaj.
Życzę smacznego! Baltazar.
- Porady, informacje lub wariacje kulinarne:
- W proporcjach składników, bardzo często Maria Disslowa nie wspomina o żadnych przyprawach; natomiast, prawie zawsze, występuje w nich wówczas rosół, który w jej rozumieniu, był gotowany z myślą o jakiejś zupie i doprawiany dużo wcześniej. Ówczesna gospodyni przyrządzała posiłki z planowanym rozmysłem i gdy przewidywała robienie sosu, to odlewała porcję przyprawionego wywaru nawet dzień wcześniej. Wobec powyższego należy przyjąć, że sosy M. Disslowej zostały doprawione solą, liściem laurowym, zielem angielskim i warunkowo pieprzem.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz